'Türkiye Avrupa'ya ait değil!'

'Türkiye Avrupa'ya ait değil!'.10551
  • Giriş : 20.02.2006 / 00:00:00

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy Berlin'de Konrad-Adenauer Vakfı (KAS) ve Alman Dış Politika Cemiyeti (DGAP)'nin davetlisi olarak geldiği Berlin'de "Türkiye Avrupa'ya ait değil" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Avrupa Projesi ne durumda?' konulu panelde "Türkiye'nin Avrupa'ya ait olmadığı" görüşünü seslendiren Sarkozy, "Türkiye için en iyi çözümün 'imtiyazlı ortaklık olduğunu" söyledi. Sarkozy Avrupa Birliği'nin (AB) geleceğinin şekillenmesinde Almanya ile Fransa'nın sıkı işbirliği yanında diğer etkin ülkelerin çalışmalarının da yön verici olacağını açıkladı.

Almanya Parlamento Başkanı Norbert Lammert'in açılış konuşmasını yaptığı panelde Sarkozy AB projesinin genel gidişatını değerlendirdi. Sarkozy Birlik Partileri (CDU/CSU)'nun Türkiye'nin AB'ye tam üyelik yerine 'imtiyazlı ortaklık' teklifine destek vererek bu partilerle Avrupa politikası alanında "tamamıyla" hemfikir olduğunu ifade etti. Sarkozy, "AB daha fazla genişlememeli. Ancak tüm Akdeniz ülkeleri ve diğer ülkelerle özel ilişkileri olabilir. Türkiye bir ön Asya ülkesi ve Avrupa'ya ait değil. Türkiye için 'imtiyazlı ortaklık' kabul edilebilecek bir yol" dedi. Sarkozy, Merkel ile birçok konuda fikir birliği içinde olduklarını ifade etti.

Almanya ile Fransa arasında birçok alanda devam eden ve gelişmekte olan ilişkilere dikkat çeken Sarkozy özellikle son birkaç yıl içinde Fransa ve Hollanda'da seçmenlerin AB Anayasası reddetmesi ve bütçe alanındaki uyuşmazlıklarla sorgulanmaya başlanan AB'nin geleceği ile ilgili olarak, "AB bir süreç. Şu anda bazı problemler var. Ancak, AB projesine tekrar güven kazandırarak popüler yapmalıyız" dedi. AB'nin enerji konusunda dışa bağımlılığının azaltılması gerektiğine de vurgu yapan Sarkozy, "Gelecek nesil için enerji kaynaklarımızı korumalı ve tasarruf etmeliyiz" yorumunu yaptı. AB'nin ortak sınır polisi, ortak vize uygulaması gibi birçok alanda işbirliğine gidilerek ortak yapılanmalar oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Sarkozy, AB'nin globalleşmenin avantajlarını daha iyi kullanması gerekliliğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious