'Türkiye Avrupa'ya daha sıkı bağlanmalı'

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

AB dönem başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin, şartlar ne olursa olsun daha sıkı şekilde Avrupa'ya bağlanması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Berlin'de düzenlenen 10'uncu Avrupa Forumu'nda konuşan Merkel, Türkiye'yi Avrupa'ya bağlama çabalarının geçen 5 yıl içinde Türkiye'de büyük değişikliklere yol açtığını vurguladı.
Almanya Başbakanı Merkel, Türk siyasetinde son dönemde yaşanan gelişmeleri, "Bu anlamda kimse Türkiye'den yüz çevirmiyor. Bence Türkiye'de heyecanlı ve ilginç bir tartışma yaşanıyor" ifadesiyle değerlendirdi.
Merkel, "Ekonomik gelişmelere, yapılan reformlara ve yasa değişikliklerine bir bakın. Öte yandan, Türk hükümeti ve parlamentosu, Anayasa Mahkemesi'nin kararını dikkate aldı ve buna uydu. Demokrasilerde zaten kural budur" diye konuştu.
Türkiye ile müzakerelerde Almanya'nın dönem başkanlığı süresi boyunca 3 başlığın daha açılabileceğini belirten Merkel, "Bu konuda Fransa Cumhurbaşkanı ile de görüşeceğim ve Avrupa sorumluluğumuza uygun akıllı bir çözüm bulacağımıza inanıyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious