'Türkiye Avrupa'ya taze enerji olacak'

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı Meclis'te ziyaret eden Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bülent Arınç ile Mihail Saakaşvili arasındaki görüşme TBMM Başkanlık Divanı Salonu'nda gerçekleşti. Burada bir konuşma yapan Bülent Arınç, Saakaşvili'nin TBMM'yi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Gürcistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin fevkalade iyi olduğunu, bundan da büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Bülent Arınç, Türk ve Gürcü halkları arasında tarihten gelen dostluk, hatta akrabalık bağları olduğunu kaydetti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Türkiye'nin, Gürcistan için her zaman tarihi ve duygusal bağları olan bir müttefik olduğunu ifade etti. Türkiye'nin, Gürcistan'ın yurtdışına açılan penceresi olduğunu vurgulayan Saakaşvili, Kars-Tiflis-Bakü projesi tamamlandığında Gürcistan'ın Avrupa demiryolu ağına bağlanmasının sağlanacağına hatırlattı. Türkiye'de 2 milyondan fazla Gürcüce konuşan insan bulunduğunu vurgulayan Saakaşvili, ''Bu kişilerin, Meclis çatısı altında, Türkiye'deki farklı idari kurumlarda ve iş dünyasında temsil edildiğini görebilirsiniz. Aramızdaki bağlantı ve köprülerin en önemli sacayağı bu vatandaşlardır'' dedi.

Gürcistan'ın, Türkiye'ye en büyük çabalarında yardım ve destek sağlayacak bir ülke olduğunu kaydeden Saakaşvili, Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasına destek verdiklerini kaydetti. Avrupa'da çok az ülkenin Türkiye ile Gürcistan kadar iyi komşuluk ilişkilerine sahip olduğunu dile getiren Mihail Saakaşvili, ''Biz her zaman Avrupalı dostlarımıza, ortaklarımıza

bunu söylüyoruz; Türkiye'nin bölgesel işbirliği, medeni komşuluk ve dostane ilişkilerinde ne kadar önemli bir örneği olduğunun altını çiziyoruz" dedi.

Mihail Saakaşvili, AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı bulunduğunu, bundan başka bir çaresi olmadığını belirterek, ''Çünkü Türkiye, Avrupa için taze kan, taze enerji anlamına geliyor. Türkiye'nin AB'ye dahil olması sadece AB'nin ekonomisine katkıda bulunmayacaktır, aynı zamanda Avrupa kimliğinin gelişmesine, Avrupa'da daha iyi bir geleceğin inşa edilmesini de sağlayacaktır. Dünya çok hızla değişiyor. Eninde sonunda Avrupalı politikacılar da bunu anlayacaktır. Biz kendi açımızdan Türkiyeli meslektaşlarımıza bu yolda büyük başarı ve şans diliyoruz. Çünkü sizin başarınız bizim başarımızdır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious