Türkiye bakan Kavaf'ı konuşuyor

Türkiye bakan Kavaf'ı konuşuyor.6960
  • Giriş : 29.06.2009 / 08:17:00

Kabinede bir bakan gece gündüz birimlerini teftiş ediyor. Üstelik gece pijamalarını giymiş şekilde bakanla karşılaşanlar şok oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hükümette yapılan revizyonla birlikte kadın bakan sayısı 2'ye çıkınca tüm gözler kabineye yeni adımını atan ikinci kadın bakana, Selma Aliye Kavaf'a çevrildi.

Ancak Bakan Kavaf'ın İngiltere'de bile “vitrin süsü olmam” diyerek istifa etmek zorunda kalan kadın bakanların olduğu siyaset arenasında nasıl profil çizeceğini herkes merak ediyordu?

“Kadın bakan” mı yoksa “kadından da sorumlu bakan” olarak mı akıllarda kalacaktı?

Göreve geldiği günden bu yana yaptıklarına bakılırsa “Kadından sorumlu bakan” olarak anılacak.

Nedenine gelince…

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, 5 Mayıs 2009'da selefi Nimet Çubukçu'dan görevi devralırken, aynı zamanda Mardin katliamını ateşten bir gömlek olarak sırtına geçirmişti.

Kavaf, henüz çiçeği burnunda bir bakan olarak, 40 kişilik bir uzman ekibi katliamın meydana geldiği Bilge Köyü'ne yönlendirdi, ardından da -kaderin bir cilvesi olsa gerek- “oğlunun adını taşıyan” bu köyde öksüz ve yetimlere “Devlet Ana” şefkatini gösterdi.

Tüm objektiflerin üzerine doğrultulduğu bir anda en zor bakanlıklardan birisini devralmak gerçekten zorlu bir sürecin başlangıcı idi.

Henüz “Bilge Köyü yangını”nın dumanları tüterken, bu kez bir başka yangın haberi yürekleri yaktı. Adapazarı'ndaki SHÇEK'e bağlı Murat Soğancıoğlu Kız Yetiştirme Yurdu'nda çıkan yangında 2 genç kız hayatını kaybetti.

Denizli'deki bir programdan dönerken olayı öğrenen Bakan Kavaf, rotasını bu kez Adapazarı'na çevirdi. Yanan yurtta incelemeler yapan Bakan Kavaf, öğrencilerle bire bir ilgilenip, onların en uygun yere tahliye edilmesi talimatını da vermişti burada.

Bakan Kavaf, olaya sıcağı sıcağına el koymakla kalmadı, yangından yaklaşık 1 hafta sonra öğrencilerin tahliye edildiği yurdu aniden teftiş ederek farklı bir profil olacağının da ilk işaretlerini vermiş oldu bakanlık personeline.

Attığı her adımda yeni bir başlangıç sinyalini veriyordu bakan olarak, birazda bürokratlarına her an ziyaretinize gelebilirim mesajını.

Devletin şefkatli yüzü etkisini gülen bir bakanın ziyaretlerine gösteriyordu.

Bakan Kavaf, 4. Murat gibi tebdil-i kıyafet dolaşmadı, ama göreve geldiği zamandan bu yana bakanlığına bağlı çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, rehabilitasyon merkezi, huzur evi gibi kuruluşları “habersiz denetleme” yi adet haline getirdi.

Kavaf'ın bir programdan dönerken, Afyonkarahisar Mehmet Akif Ersoy Kız Yetiştirme Yurdu'na gece yarısı yaptığı ani ziyaret, başta yatmaya hazırlanırken karşılarında Bakan Kavaf'ı gören genç kızlar olmak üzere pek çok kişiyi şaşırtmıştı.

Basına kanallarını ancak biz aradığımızda açan bakanlık personelinde de ciddi bir değişim ve iletişim kanallarının çok doğru yöntemlerle yürütüldüğünü görmeye başladık artık.

Doğru bilgi ve iletişim kanallarının sürekli açık olması ise tbiz basın mensuplarının daha kolay bilgiye ulaşmasını da sağlar oldu.

Bakan'ın yakınındaki isimler bile O'nun rotayı ne zaman nereye çevireceğinden emin olmadığı bilgisine ulaştığımda ise açıkçası çok şaşırmıştım bu sevindirici habere.

Bakan Kavaf, kamuoyunda yankı uyandıran olaylarda da sessiz ve derinden rol oynamaya başladı bile.

Buyurun size örnekleri…

Adana'da Seviye Tespit Sınavı'na girmesine müsaade etmediği gerekçesiyle annesini öldürdüğü iddia edilen genç kızın durumunu bizzat takip ettiğini, Siirt'te radyocu erkek arkadaşı ile buluştuğu için akrabalarının saldırısına uğrayan, korkudan 5'inci kattan atlayıp hastane yolunda da bıçaklanan genç kız ile annesi ve kardeşinin de korunması talimatını verdiğinin de bilgisi mevcut bende.

AİHM'nin Türkiye'yi mahkum ettiği Nahide Opuz davası da artık Bakan Kavaf'ın kontrolünde.Can güvenliğinin sağlanması için genç kadını adı açıklanmayan bir yerde koruma altına aldırdı.

Kimsesizlerin kimi olma yönünde yapılan bu çalışmalar herkes tarafından yakından takip ediliyor.

Kah engelliler için işaret dili konuşma dersi alması, kah Denizli'de kendisini davul zurnayla karşılamak isteyen protokol kuyruğuna isyan etmesi, kah bakanlığına bağlı kuruluşlara “bir gece ansızın gelebilirim” mesajı vermesi.

Kısacası Türkiye “kadından sorumlu bakanını” çok sevdi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*