Türkiye barış umutlarını arttırıyor

Türkiye barış umutlarını arttırıyor.10458
  • Giriş : 26.11.2007 / 11:47:00
  • Güncelleme : 26.11.2007 / 11:58:54

Türkiye Filistin ve İsrail liderlerini Ankara'da buluşturmuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'deki zirve öncesinde de yoğun diplomasi trafiğine sahne oldu. Erdoğan, Olmert'le görüşürken, Babacan da Suriye ve Amerikalı meslektaşlarıyla temasa geçti. Suriye'nin son dakikada konferansa katılacağını açıklaması ise umutları artırdı. Babacan, "Elle tutulur sonuçlar bekliyoruz." dedi.

Filistin-İsrail ihtilafını çözmek için yedi yıl aradan sonra gerçekleştirilen en ciddi girişim bugün Amerika'nın Annapolis kentinde başlıyor. Arap Birliği ve Suudi Arabistan'ın ilk kez İsrail ile masaya oturacağı Ortadoğu Konferansı'na, Suriye'nin de son dakikada katılacağını ilan etmesi umutları artırdı. Bölgenin önemli aktörlerinden sadece İran dışarıda kaldı. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temsil edeceği zirvenin ilk gününde İsrail heyeti ABD Başkanı ile görüşecek. Bush, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de bir araya gelecek. Konferansın yarınki asıl kısmında ise Olmert, Abbas ve Bush konuşacak. Çarşamba günü de Olmert ve Abbas, Bush'la ayrı ayrı bir araya gelerek, bundan sonraki adımları ele alacak.

Konferans öncesi Türkiye'nin çabaları ise bölge ülkeleri tarafından dikkatle izleniyor. Ankara, yıllardır dışlandığı Ortadoğu Barış süreci görüşmelerine bu kez 'kolaylaştırıcı' sıfatıyla katılıyor. TBMM'de yaptıkları konuşmada İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 'Türkiye, Annapolis'te ortak olacak.' derken; Abbas, 'Barış için etkin rolünüz olacak.' ifadelerini kullanmıştı. Dün konferansa hareketinden önce gelişmeleri değerlendiren Dışişleri Bakanı Babacan, "Toplantının kapsayıcı olması konusunda Amerika'ya üç aydır telkinler ve tavsiyelerde bulunuyoruz." dedi. Zirveden 'elle tutulur bir sonuç' beklediklerini belirten Babacan, Suriye ve Suudi Arabistan'ın katılımından memnuniyet duyduklarının altını çizdi. Dışişleri Bakanı, "Önemli olan İsrail-Filistin sorununa çözüm için yeni bir başlangıç yakalanmasıdır." dedi.

Türkiye'nin de desteklediği konferansa katılmak için dün ABD'ye giden İsrail Başbakanı Ehud Olmert, önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan'ı aradı. İki lider, bölgedeki son durumu değerlendirirken, İsrail-Suriye ihtilafını da ele aldı. Türkiye'nin konferansa katılması için yoğun çaba sarf ettiği Suriye ise dün konferansa katılacağını duyurdu. Şam yönetiminin kararı, İsrail-Suriye ihtilafının ana unsurunu oluşturan Golan Tepeleri konusunda da bir oturum düzenlenmesi garantisini aldıktan sonra geldi. Suriye heyetine, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el Miktad başkanlık edecek.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, hem Suriye'nin hem de Suudi Arabistan'ın toplantıya katılmalarını büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Babacan, Suriyeli meslektaşı Velid Muallim ile telefonda görüştüğünü vurguladı. Suudi Arabistan Kralı Abdullah ve dışişleri bakanı ile de görüştüklerini, tavsiyelerini ilettiklerini anlatan Babacan, "Genel anlamla baktığımızda toplantıya katılanlar olsun, içerik olsun bizim arzu ettiğimiz yönde şimdiye kadar gelişmiş durumda. Elle tutulur sonuç çıkmasını ve yeni bir barış müzakeresinin başlangıcını teşkil edecek önemli bir kilometre taşı oluşturulmasını umuyoruz." dedi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile de görüşen Babacan, bu ülkeye hareketi öncesinde Ankara'da, "Bu toplantının kapsayıcı olması konusunda ABD'ye üç aydır telkinler ve tavsiyelerde bulunuyoruz ve yaptığımız karşılıklı telefon görüşmelerinde sürekli bunu dile getiriyoruz." açıklaması yaptı. Babacan, toplantıdan 'elle tutulur bir sonuç' alınmasını arzuladıklarını söyledi. İsrail de Suriye'nin Annapolis'e katılma kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Toplantıya katılmayan tek bölge aktörü olan İran'ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ise ABD' nin düzenlediği Annapolis konferansının boykot edilmesini istedi. Ahmedinejad, "Bu konferansa katılacak ülkeleri uyarıyorum: Adınız tarihe iyi bir şekilde geçmeyecek." dedi.

İran, Hamas ve Hizbullah karşı

Ahmedinejad'ın, "İran'ın çevresindeki bazı ülkelerin bu toplantıya katılacak olmasından üzüntü duyuyorum." diye eklemesi dikkat çekti. Konferansı, Gazze Şeridi'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas yönetimi ile Lübnan'daki İran yanlısı Hizbullah örgütü de protesto ediyor. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise dün yaptığı açıklamada, kapsamlı bir barış olmaksızın İsrail'le normalleşmenin mümkün olmayacağı uyarısında bulundu. Musa, Arap Birliği'nin ilk kez İsrail'in bulunduğu bir barış konferansına katılacağını hatırlatarak, "Arap barış girişimi ve topyekun barış çerçevesinde olmaksızın normalleşmenin olamayacağını söyleyeceğiz." dedi.

İsrail ve Filistin taraflarını daha önce bir araya getiren çabalar nihai barışı sağlayamamıştı. 1991'de Madrid'de İsrail ilk kez Filistinliler, Suriye, Lübnan ve Ürdün'le resmi görüşmelere başladı. Önemli bir kilometre taşı olan Oslo Anlaşması ise 1993'te Beyaz Saray'da imzalandı. Clinton'ın 2000'de Camp David'de tarafları uzlaştırma çabası sonuçsuz kaldı. 2003'te Ortadoğu Dörtlüsü'nün oluşturduğu Yol haritası ise rafa kaldırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious