Türkiye basın özgürlüğünde sınıfta kaldı

Türkiye basın özgürlüğünde sınıfta kaldı .12688
  • Giriş : 18.10.2007 / 14:09:00

Reporters Without Borders (Sınır Tanımayan Gazeteciler) adlı kuruluş tarafından bu yıl altıncısı hazırlanan Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye 100. sırada yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplam 169 ülkenin değerlendirildiği endekste ilk sırada gelen İzlanda ve Norveç'i Estonya, Slovakya ve Belçika izledi. Afrika ülkesi Eritre ise sonuncu oldu. Türkiye, Lesoto'nun ardından basın özgürlüğünde 100. olurken onu Gabon takip etti.

Reporters Without Borders, uluslararası fikir özgürlüğü kuruluşları, gazeteci, muhabir, araştırmacı, jüri ve insan hakları savunucularına ülkelerindeki basın özgürlüğüyle ilgili 50 soruluk anket göndererek endeksi hazırladı.

Listede son 20'de yer alan ülkelerden yedisi Asya'dan (Pakistan, Sri Lanka, Laos, Çin, Burma ve Kuzey Kore), beşi Afrika'dan (Etyopya, Ekvator Gine, Libya, Somali ve Eritre), dördü Ortadoğu'dan (Suriye, Irak, Filistin ve İran), üçü eski Sovyet Cumhuriyetlerinden (Belarus, Özbekistan ve Türkmenistan) ve bir tanesi de Güney Amerika'dan (Küba) sıralamaya girdi.

Bulgaristan (51) ve Polonya (56) hariç tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler ilk 50'ye girmeyi başardı. Raporda Kuzey Avrupa ülkelerinde basına tanınan özgürlükten övgüyle bahsedildi.

Savaşın basın özgürlüğüne darbe vurduğu ve çatışmalardan dolayı Somali (159) ve Sri Lanka'da (156) gazetecilerin çok zor şartlarda çalıştığı, Hamas ve Fatih arasındaki sürtüşmeden dolayı Filistin'de (157) ciddi ihlaller olduğu belirtildi.

Şiddetin dinmediği Irak'ta (157) ise işgalin başladığı Mart 2003'ten bu yana 200'den fazla medya çalışanı ve asistanının öldürüldüğünün altı çizildi.

ORTADOĞU VE KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN ATILIM

Reporters Without Borders tarafından bu yıl altıncısı hazırlanan endekse göre BAE 63. sırada gelen Kuveyt haricinde sıralamada tüm Körfez ülkelerinden önce geldi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin basın özgürlüğünü sağlama yolunda attığı olumlu adımlar neticesinde bir önceki yıla kıyasla 12 basamak ilerleyerek Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 65. olduğu bildirildi.

Endeks, Körfez ülkelerinin genelinde ilerleme kaydedildiğini fakat bazı konularda basının kendi kendine sansür uygulamaya devam ettiğini belirtti. Katar 79. sıraya yerleşirken Bahreyn 118, Lübnan 98, Fas 106, Hindistan 120 ve Ürdün 122. geldi.

Suudi Arabistan ilk defa son 20'den sıyrılarak 148. oldu. Körfez ülkelerinin iyi performans göstermesine karşın İran (166), Irak (157) ve Filistin (158) yöneticilerin tutumu ve devam eden şiddetten dolayı alt sıralarda kaldı.

Rapor, Mısır'da (146) yönetimin internet gazetecilerine karşı tutumuna parmak basarak hükümeti tenkit ettiği için bir internet blog yazarının hapse atıldığını da ekledi.

BAE Başkan Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Prensi Muhammed bin Raşid El Maktum geçtiğimiz günlerde gazetecilerin bu ülkede görevlerinden dolayı hapse atılmayacağını açıklamış ve basın çevrelerinden büyük takdir toplamıştı.

Bir kadına hakaret ettiğinden dolayı iki gazeteci Dubai'de hapse mahkûm edilmiş fakat Maktum'un direktifiyle gazeteciler serbest kalmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious