Türkiye bilgi istedi

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Fransa ve Belçika'da terör örgütü PKK ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 13 kişinin gözaltına alınmasıyla başlayan operasyon hakkında, Emniyet Genel Müdürlüğü bilgi istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Paris'in çeşitli banliyölerinde başlayan ardında da Belçika'da devam eden operasyonlarda aralarında terör örgütünün Avrupa Sorumlusu Rıza Altun, Canan Kurtyılmaz ve DEP eski milletvekili Remzi Kartal ile Zübeyir Haydar'ın da bulunduğu bildirilen gözaltıların ardından Türk Polisi devreye girdi.

Sorgulamanın devam ettiği iki ülkeyle İnterpol Genel Sekreterliği aracılığıyla devreye giren Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı, bahse konu örgütün Türkiye'deki faaliyetleri çerçevesinde şahısların ifadelerine ilişkin bilgi aktarılmasını talep etti.

Operasyonda ele geçen belge ve bilgisayarların terör örgütünün Türkiye'deki yapılanmasına ilişkinde bilgi verebileceğini düşünen Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığı'nın talebi üzerine yapılan başvuruya sözlü verilen cevapta "gözaltına alınanların teröre mali kaynak sağlamak, organize suç, ve kara para aklama suçlamalarıyla" ifadelerinin alındığı ancak ayrıntılı bilginin operasyon ve sorgulamalar devam ettiği gerekçesiyle henüz verilmediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious