'Türkiye bir çok ülkeye örnek oluyor'

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz, Türkiye’nin Dünya Bankası’nın bir başarı örneği olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere Davos’a gelen Paul Wolfowitz, Türkiye’nin son yıllarda çok önemli bir dönüşüm sağlayarak başarılı sonuçlar elde ettiğini belirterek, gerçekleştirdiği reformlar sonucu elde ettiği başarıların birçok ülkeye örnek olduğunu söyledi.

Wolfowitz, Türkiye’nin gerçekleştirdiği yapısal reformlar ve elde ettiği başarıyı diğer ülkelere de örnek gösterdiğini vurguladı.

Dünya Bankası’nın programlarını başarıyla uygulayan Türkiye’nin çok önemli bir ekonomik büyüme de sağladığını belirten Wolfowitz, ekonomik büyümenin Türkiye açısından önemli olduğunu kaydetti.

Yarın Türkiye’ye gideceğini hatırlatan Paul Wolfowitz, ziyareti çerçevesinde üst düzey yetkililerle son ekonomik gelişmeleri değerlendireceğini belirtirken, ’’Başarı örneği bir ülkeye ziyarete gidiyorum’’ dedi.

Türkiye’nin uyguladığı yapısal reformların ekonomide dönüşümü sağladığını vurgulayan Wolfowitz, yapısal reformların devam ettirilmesi sonucunda Türkiye’nin hem bölgesinin, hem de dünyanın en başarılı ekonomileri arasında yer alacağına inandığını ifade etti.

Wolfowitz İstanbul’da Erdoğan’la görüşecek

Wolfowitz, yarın İstanbul’a gelecek. Pazar günü Devlet Bakanı Ali Babacan ile öğle yemeğinde bir araya gelecek olan Wolfowitz’in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmesi bekleniyor.

Dünya Bankası Başkanı, aynı gün Türkiye’den ayrılacak. Wolfowitz’in görüşmelerinde, ekonomik programdaki gerçekleşmeler ile 2007 programı ve Dünya Bankası destekli yapısal programlar üzerinde durulması bekleniyor.

Türkiye, Dünya Bankası’nın en çok kredi verdiği ülkeler arasında yer alırken, Ülke Yardım Stratejileri çerçevesinde alınan program ve proje kredilerini de en etkin kullanan ülkeler içinde bulunuyor.

Dünya Bankası, Türkiye’ye, Avrupa Birliği yakınlaşma sürecinde de yapısal reformlar konusunda teknik destekte bulunuyor.

Wolfowitz, 2010 yılına kadar Dünya Bankası Başkanlığı görevini yürütecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious