Türkiye bir uydu daha kaybetti

Türkiye bir uydu daha kaybetti.4537
  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

2003'te uzaya fırlatılan araştırma uydusu BİLSAT'ın kayıp olduğu öne sürüldü ve olay soru önergesi oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski ODTÜ Öğretim Üyesi ve CHP Uşak Milletvekili Prof. Dr. Osman Coşkunoğlu, konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM gündemine de taşıdı.

Türkiye'nin üçü haberleşme, biri de araştırma amaçlı dört uydusunun bulunduğunu, daha önce Milliyet gazetesinin TÜRKSAT 1B'nin kaybolduğunu gündeme getirdiğini anımsatan Coşkunoğlu, "BİLSAT'ın kaybolduğu söylentisini kasım ayı ortalarında duydum. Araştırdığımda, Temmuz 2006'dan itibaren uydu ile haberleşme olanağı kalmadığını, kaybolduğunu öğrendim" dedi.

Gecikmeden bildirilmeli

TÜRKSAT 1B'nin kaybolduğunu da basından önce duyduğunu, konuyu açtığı yetkililerden, "Açıklamak için 18 aylık süremiz var, dolmasını bekliyoruz" yanıtını aldığını aktaran Coşkunoğlu, uydular kaybolduğunda, zaman geçirilmeden Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'ne (ITU) bildirilmesi gerektiğini kaydetti.
Uydu kaybolduğunda, sahibi olan ülkenin o yörüngeyi ancak iki yıl elinde tutabildiğini kaydeden Coşkunoğlu, bu nedenle açıklamaların geciktirildiğini sandığını söyledi. Coşkunoğlu, TÜRKSAT 1B'nin kaybının da ITU'ya geç bildirilmesinin ulus olarak güvenilirliği sarstığını da vurguladı.
Soru önergesini TBMM'ye sunan Coşkunoğlu, Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:
"TÜBİTAK'ın kontrolü altındaki BİLSAT uydumuz ile irtibatın aylar önce koptuğu anlaşılıyor. Bu bilgi kamuoyundan neden gizlenmiştir? Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious