Türkiye BMGK dönem başkanlığını devretti

Türkiye BMGK dönem başkanlığını devretti.12974
  • Giriş : 01.07.2009 / 20:02:00

Türkiye, 1 Haziranda Rusya'dan devraldığı BM Güvenlik Konseyi (BMGK) dönem başkanlığını bugün Uganda'ya devretti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ülkemiz, 2009 yılı başından bu yana yürütmekte olduğu BMGK üyeliği çerçevesinde, Haziran ayında konseyin dönem başkanlığını yürütmüş, BMGK üyelerinin alfabetik sırası uyarınca 1 Haziran 2009 tarihinde Rusya Federasyonundan devraldığı bu görevi, 1 Temmuz 2009 itibarıyla Uganda'ya devretmiştir" denildi.

Kuzey Kore'nin nükleer silah ve uzun menzilli füze denemeleri yapmasını izleyen bir dönemde başlayan Türkiye'nin dönem başkanlığının, dünyanın değişik bölgelerinde çatışmaların sürdüğü veya baş gösterdiği, dolayısıyla konseyin ortaya süratli, etkin ve kararlı bir tavır koymaya en fazla ihtiyaç duyduğu bir ortama tesadüf ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye'nin BMGK dönem başkanlığı süresince çok sayıdaki ülkede mevcut durumun ele alındığı veya gözden geçirildiği, ayrıca BM'nin uluslararası barış ve istikrarı sağlama ve sürdürme faaliyetlerinin daha da ileri bir noktaya taşınmasına yardım amacıyla, silahlı çatışmalarda sivillerin korunması ve barışı koruma konularında geniş katılımlı tematik toplantıların düzenlendiği belirtildi.

Güvenlik Konseyinin, Türkiye'nin dönem başkanlığı sırasında Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların güçlendirilmesini, İsrail-Suriye sınırında konuşlu "UN Disengagement Observer Force - UNDOF" gözlemci gücünün görev süresinin uzatılmasını ve Gine Bissau'daki BM Ofisinin (UNOGBIS) görev süresinin temdit edilerek 2010'dan itibaren yeni bir kurumsal yapıya kavuşturulmasını hedefleyen üç adet kararı oy birliğiyle kabul ettiği bildirildi.

-"TÜRKİYE 2010'DA BMGK DÖNEM BAŞKANLIĞINI YENİDEN ÜSTLENECEK"-

Gürcistan'daki BM Gözlemci Gücünün (UNOMIG) görev süresinin uzatılmasını hedefleyen karar tasarısı üzerinde ise BMGK üyeleri arasında yapılan istişareler sırasında oy birliğinin sağlanamadığı ve karar tasarısının kabulünün mümkün olmadığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"BMGK'nın Haziran ayı boyunca yürüttüğü yoğun çalışmaların sonuçları yalnızca kararlar şeklinde tecelli etmemiştir. Konsey, farklı konularda tebliğler (communique) ve basın açıklamaları benimsemiş, söz konusu açıklamalar dönem başkanı sıfatıyla Türkiye tarafından kamuoyuna duyurulmuştur.

BMGK Dönem Başkanlığımız çerçevesinde Sayın Bakanımız, Konseyin 4 ve 18 Haziran 2009 tarihli toplantılarına başkanlık etmiştir. Bu toplantılarda, sırasıyla Eski Yugoslavya ve Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemelerinin 2009 ilk yarıyıl raporları ve BM Genel Sekreterinin Irak hakkındaki dönemsel raporu ele alınmıştır.

Dönem Başkanlığımız boyunca, Hırvatistan Başbakanı Ivo Sanader ile Sierra Leone ve Sırbistan Dışişleri Bakanları da kendilerini ilgilendiren konulardaki toplantılara iştirak etmişlerdir.

Ülkemiz BMGK Dönem Başkanlığını şeffaf, dengeli, etkin, adil ve hakkaniyetli bir biçimde yerine getirmiştir. BMGK geçici üyeliğimiz sırasında Konseyin Dönem Başkanlığını 2010 yılının sonuna doğru yeniden üstlenmemiz beklenmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*