Türkiye böyle bir felaketi hiç yaşamamıştı!

Türkiye böyle bir felaketi hiç yaşamamıştı!.12636
  • Giriş : 02.08.2008 / 10:24:00
  • Güncelleme : 02.08.2008 / 10:24:30

Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçelerinin köylerinde etkili olan orman yangını devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya'nın Serik ilçesinde 31 Temmuzda başlayan, Serik ve Manavgat ilçelerinde çok sayıda köyü etkisi altına alan yangın, halen kontrol altına alınamadı.

Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sözcüsü Aydoğan Türedi, yaptığı açıklamada, yangın söndürme çalışmalarına gece boyunca devam ettiklerini, ancak yangının halen 2-3 ayrı noktada devam ettiğini belirtti. Türedi, ''Rüzgarın hızına bağlı olarak yangın büyüme riski gösteriyor. Şu anda tehlikenin geçtiğini söyleyemeyiz. Serik Akbaş köyü Etler mevkisi ile Manavgat Taşağıl'daki iki mahallede yangın devam ediyor'' dedi.

Yangında Taşağıl'a bağlı Kaymaz mahallesindeki bazı rafting tesisleri, evler, seralar, ahırlar ve meyve bahçelerinin de zarar gördüğü bildirildi.

Manavgat ilçesine bağlı köyde enerji nakil hatlarından kaynaklanan bir nedenle çıktığı tahmin edilen yangın, 10 bin hektarlık alanda etkili oldu. Bir kısmı tarım arazisinde bir kısmı ise ormanlık alandaki yangın çok sayıda evi kullanılamaz hale getirdi. Çok sayıda hayvanın telef olduğu yangın, ağır maddi hasara da neden oldu. 2 gün boyunca yapılan söndürme çalışmaları yetersiz kalınca, orman ve itfaiye ekipleri bu gece de mesai yapmak zorunda kaldı. Isparta, Denizli, Konya, Karaman gibi illerden gelen yangın söndürme ekipleri, gece boyunca alevlerle mücadele etti. Ancak patlayan çam kozalaklarının sıçradığı yerlerde yeni yangın çıkarmasından dolayı, çalışmalar yine yetersiz kaldı. Yüzlerce ayrı noktada çıkan ve büyüyen yangına konutlara uzak bölgelerde müdahale edilmedi.

Konutların yoğunlukta ve tehlikede olduğu Manavgat'ın Taşağıl beldesinde ekipler sabaha kadar yangını kontrol altına almaya çalıştı. Jandarma ekipleri de trafik akışını düzenlemeye çalışırken, yerleşim biriminden birkaç ambulansın yaralı taşıdığı görüldü. Yangınla ilgili şu ana kadar can kaybı olup olmadığı ya da yaralıların sayısı ile ilgili bilgiler, sabah saatlerinde yapılacak açıklamayla belli olacak.

Bu arada Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, hayatının en zor zamanlarından birini yaşadığını söyledi. Böylesine büyük bir yangının Türkiye'de belki ilk kez yaşandığına değinen Kurtulmuşlu, ancak ümitlerin kaybolmadığını, ilerleyen saatler içinde yangını kontrol altına almayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaymaz mahallesi sakinlerinden Ali Boz Yılmaz, gece boyunca yangın söndürme ekiplerinin gelmesini beklediklerini ancak kimse gelmediği için çalışmaları kendi çabalarıyla sürdürdüklerini söyledi. Yılmaz, evinin bir bölümüyle, ahır ve bahçesinin yandığını, tavuklarının telef olduğunu dile getirdi.

Yangını göz yaşları içinde anlatan Ayşe Yılmaz da, ''evim yandı ama çocuklarımı ve parkinson hastası kocamı kurtardım, buna da şükür'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*