Türkiye bu kez Barzani ile aynı masada

Türkiye bu kez Barzani ile aynı masada.17161
  • Giriş : 19.11.2008 / 12:24:00
  • Güncelleme : 19.11.2008 / 12:26:59

Türkiye PKK'yı bitirmek için ilk kez resmî olarak Barzani ile aynı masaya oturacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin, PKK terör örgütünün dış desteğini kırmak için attığı büyük diplomatik adım, bugün ilk kez hayata geçiyor. Ankara'nın PKK'yı Kuzey Irak'ta bitirmek için Iraklı Kürtlerle girdiği “gayrı resmi” diyalog, ilk kez “resmi düzeye” taşınıyor.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Başkanlık ettiği Türk heyeti, bugün Bağdat'ta Irak heyetiyle masaya oturacak. Ve masada bu kez, Türkiye'nin de izniyle ilk kez, Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminden de temsilciler hazır bulunacak. Masada, ABD'li yetkililer de yer alacak.

ANKARA'NIN VE IRAKLI KÜRTLERİN İSTEK LİSTELERİ

Türkiye, son birkaç aydır Kuzey Irak'ta, Mesud Barzani liderliğindeki Kürt yönetimi ile doğrudan görüşmeye başlamıştı. Ancak bu görüşmeler hep “gayrı resmi” düzeyde tutulmuştu. Görüşmelerde, Ankara ve Kuzey Iraklı Kürtler, karşılıklı olarak isteklerini de gündeme getirdiler.

Bağdat'ta bugün yapılacak toplantıda da görüşülecek olan karşılıklı istekler listesi şöyle;

TÜRKİYE'NİN İSTEKLERİ;

* Kürt yönetimi, PKK'nın “derhal silah bırakması” için en üst düzeyde bir çağrı yapsın (Bu konuda Ankara'nın beklentisi, bizzat Mesud Barzani'nin ya bir basın toplantısı ya da Kürt parlamentosunda yapacağı bir konuşma ile bu çağrıyı dile getirmesi)

* Kuzey Irak'taki PKK militanlarının birbirleriyle ve Avrupa ile iletişimlerinin derhal kesilmesi. İlk adım olarak, telsiz ve telefon görüşmelerinin engellenmesi

* PKK'dan Barzani'nin silah bırakma çağrısına olumlu yanıt verilmemesi halinde, yine Barzani ve ekibinin kamuoyu önünde “PKK'nın Kürt mücadelesine zarar verdiği” yolunda açıklamalar yapıp, peşmergelerin bizzat PKK'ya karşı mücadeleye başlamaları

* Peşmergeler, Türkiye ile koordinasyon halinde, Kuzey Irak'ta Türkiye sınırındaki tepeleri, PKK sızmalarına karşı, bizzat koruyacaklar.

* Peşmergeler tarafından yakalanan ya da örgütten kaçan PKK militanlarının sorgularına Türk istihbarat elemanlarının da katılması sağlanacak.

* Türkiye'nin, sınırdan sızmaya çalışan PKK militanlarına karşı düzenlediği sınırötesi hava operasyonlarının sürdürülmesi (Bu konuda, ABD ile de pazarlıklar sürüyor. Amerikalı yetkililer, Türkiye'nin yapacağı hava operasyonları konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını vaat ediyorlar. Bağdat yönetimi de bu konuya sıcak bakıyor. Ancak Ankara ile bu konuda resmi bir anlaşma yapılmasını savunuyor)

IRAKLI KÜRTLERİN ANKARA'DAN İSTEKLERİ

• Türkiye, Iraklı Kürtlerin Peşmerge kuvvetlerini dağıtması ve Türk-Irak sınırının Irak askerleri tarafından korunması konusunda ısrarcı olmayacak.
• Türkiye, Kuzey Irak ile sınır ticaretine getirdiği kısıtlamaları kaldıracak
• Kuzey Irak'ta, Iraklı Kürtlerin yanı sıra, Türkiye, Suriye ve İran'dan önde gelen Kürt şahsiyetlerin katılımıyla bir konferans düzenlenecek. Ankara bu konferansa karşı çıkmayacak

EN ÖNEMLİ ANLAŞMAZLIK KERKÜK'TE

Iraklı Kürtlerin, PKK'ya karşı mücadele konusunda Ankara'dan en önemli beklentilerinden biri ise Kerkük. Bu konuda, Ankara ile Barzani yönetimi arasındaki anlaşmazlık sürüyor. Ankara, Kerkük'ün Kürt yönetimi altındaki bölgeye katılmasına kesinlikle karşı çıkıyor. Oysa Barzani, Kerkük'ü “Irak Kürdistan'ının Başkenti” yapmak istiyor.

ANKARA'YA PKK GÜVENCESİ

Irak'la temaslar, sadece Bağdat'la da sınırlı değil.

ABD askerlerinin Irak'ta konuşlandırılmasına ilişkin Bağdat ile Washington arasında uzlaşmayla sonuçlanan anlaşma görüşmeleri konusunda da, Ankara'ya ilk elden bilgi verilecek.

Irak Başbakanı El Maliki, bu amaçla bir bakanını Ankara'ya gönderdi. Irak Ulusal Diyalog Bakanı Ekrem El Hekim, yarın Ankara'da Türk yetkililere, Irak-ABD anlaşması konusunda bilgi verecek.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*