Türkiye bu yüzü çok iyi tanıdı ama annesi arayamadı

Türkiye bu yüzü çok iyi tanıdı ama annesi arayamadı.14969
  • Giriş : 05.03.2008 / 10:08:00
  • Güncelleme : 05.03.2008 / 10:09:53

Oğlumu gazetede görünce telefonla arayıp sağlığını sormak istedim ama kontörüm olmadığı için arayamadım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kar üzerinde kahvaltı fotoğrafıyla Güneş harekatının simgesi haline gelen Ordulu komondo er Mahmut Kışla'nın annesi Ayşe Kışla, tüm Türkiye'nin tanıdığı oğlunu kontör alamadığı için günlerce arayamadı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın basına dağıttığı Güneş operasyonu fotoğraflarında kar üzerinde eksi 26 derecede seyyar ocakla ısıtıkları lavaj ve tom balığını yiyen iki asker adeta operasyonun simgesi haline geldi. Bütün gazete ve televizyonlarda yayınlanan Zap bölgesindeki bir tepenin üzerinde çekilen fotoğraf Mehmetçiğin fedakarlığını da özetliyordu.

FEDEKARLIĞIN HİKAYESİ

Fotoğraftaki fedakar komandonun hikayesinin peşine düşen Yeni Şafak Muhabiri askerin, Ordulu Mahmut Kışla olduğunu öğrendi ve İkizce İlçesi Fatih Mahallesi'nde oturan anne Ayşe Kışla'yla görüştü. Telefonunda kontör olmadığı için 'kahramanım' dediği oğluyla görüşemeyen Ayşe Kışla, günler sonra Yeni Şafak muhabirinin cep telefonuyla hasret giderdi.


HEYECANDAN BAYILACAKTIM

En büyüğü 25, en küçüğü de 10 yaşında olan 9 çocuk annesi olan Ayşe ve Mustafa Kışla, beşinci çocuğu, 21 yaşındaki oğlu Mahmut'u, geçtiğimiz yıl Ağustos'ta askere göndermiş. İlkokul mezunu Mahmut Kışla, Isparta'daki acemi eğitiminin ardından, Şırnak'ta görevlendirilmiş. Mahmut Kışla, kara harekatına çıkmadan önce, annesini ve babasını arayarak helallik istemiş. Televizyondan haberleri izlerken oğlunu düşündükçe heyecanlanan Ayşe Kışla'ya mahallenin marketçisi harekatın ikinci gününde Genelkurmay'ın yayımladığı fotoğraflardan birini göstermiş. “Oğlumun resmine bakınca heyecandan bayılacaktım” diyen Ayşe Kışla, o anı şöyle anlatıyor: 'Yanında çalıştığı marketçi bütün gazeteleri getirip gösterdi. Hemen hepsinin birinci sayfasında oğlumun fotoğrafı vardı. Heyecandan bayılacaktım. O an ve sonraki günlerde oğlumu telefonla arayıp sağlığını sormak istedim ama kontörüm olmadığı için arayamadım.'YA KOMANDO YA HİÇ

Oğlu Mahmut'un, çocukluğundan beri hep komando olmak istediğini anlatan anne Ayşe Kışla, 'Çocukluğundan beri bölücü örgüte karşı savaşmak istiyordu. Hatta 'Komando yapmazlarsa askerden kaçarım' diyordu' dedi. Oğlunun fırsat buldukça kendisini aradığını anlatan Ayşe Kışla, 'İyi olduğunu söylüyor, 'Merak etme' diyor. 'Her şey vatan için oğlum' diyorum, o da bizleri özlediği için ağlıyor' şeklinde konuştu.

BAZEN 1 LİRALARI BİLE OLMUYOR

Mahmut Kışla'nın yanında çalıştığı marketin sahibi İlyas Yılmaz ise “Mahmut'un ailesi çok fakir. Askere giderken ailesi cebine para koyamadı. Para toplayıp askere gönderdik. Bazen 1 YTL'ye bile muhtaç olabiliyorlar. 2 dönüm fındık bahçeleri var. Babası koyun yetiştiriyordu, belinden rahatsızlandı artık çalışamıyor. Mahmut mahallenin kahramanı oldu” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious