Türkiye büyümeye devam edecek

Türkiye büyümeye devam edecek.7906
  • Giriş : 30.06.2006 / 00:00:00

Bakan Unakıtan, "Türkiye her şekilde büyümesine devam edecek" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türk ekonomisinin yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 6.3 oranında büyümesi ile ilgili olarak, "Türkiye'nin dinamik yapısıyla uyumlu bir büyüme.Türkiye her şekilde büyümesine devam edecek." dedi.
Unakıtan, Maliye Bakanlığı Defterdarlar Toplantısı'nda tüm illerden gelen defterdarlara seslenen Unakıtan, her ay maaliye olarak millete hesap verdiklerini belirterek, "Devletin hesabı kitabı şaşmaz. Her ne kadar devletin bütçesi hakkında ileri geri konuşanlar var. Siz onlara bakmayın." şeklinde konuştu.

Bakan Unakıtan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken de bugün açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin bir soru üzerine Türkiye'nin makul ve sürdürülebilir büyümesini devam ettirdiğini vurguladı. Unakıtan, açıklanan rakamların Türkiye'nin dinamik yapısıyla uyumlu bir büyüme olduğunu belirtti. Unakıtan,"Türkiye her şekilde büyümesine devam edecek." dedi.

"ONU İNDİR, BUNU İNDİR, VERGİLERİ İNDİR NASIL OLACAK BU?"

Kemal Unakıtan, akaryakıttaki ÖTV oranlarının indirilip indirilmeyeceği sorusuna da, ''Bu konuda sürekli yanlış bir anlama söz konusu. Biz Maliye olarak ÖTV'yi nispi olarak almıyoruz, maktu olarak alıyoruz. Dolayısıyla ÖTV petrol fiyatları arttıkça nispi olarak azalıyor. Yani biz vergi falan arttırmıyoruz, maktu olarak değiştirmiyoruz'' karşılığını verdi.

Unatıkan, ÖTV'de nispi oranların düşürülüp düşürülmeyeceği sorusu üzerine, hedefler bakımından bunun mümkün olmadığını ifade ederek,''Türkiye'nin bütçe ve makro ekonomik konularda hassasiyetleri var. Bunlara uymamız lazım. Uymazsak eskiye döneriz. (Onu indir, bunu indir, vergileri indir), ne olacak bu, nasıl olacak? Bütçe hesabımız var. O hesabı iyi bilmek mecburiyetindeyiz. Bilmezsek Türkiye için iyi olmaz.''

Önümüzdeki dönemlerde tekstil sektörüne uygulanan vergi indiriminin başka bir sektöre uygulanıp uygulanmayacağına dair bir soru üzerine Unakıtan, zaman zaman bazı sektörlerde ayarlamalar yapabildiklerini, genel vergi politikalarının Türkiye'nin rekabet gücünü arttırabilecek ve herkese uygulanabilecek bir politika olduğunu vurguladı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious