Türkiye Chery'nin Avrupa üssü

Türkiye Chery'nin Avrupa üssü.14171
  • Giriş : 27.06.2008 / 14:26:00

Çinli otomobil üreticisi Chery'nin Başkan Yardımcısı Zhou Biren, Türkiye'nin, Chery'nin Avrupa'ya açılma hedefinde kilit rol oynadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Biren, Chery'nin Türkiye'deki faaliyetlerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in dünyanın en büyük ikinci otomotiv pazarı konumunda olduğunu, pazarın 2007 yılındaki büyüme oranının yüzde 21'e ulaştığını kaydetti.

Geçen yıl 8 milyon 880 bin adet motorlu araç satışı yapılan Çin'in, 2008 hedefinin 10 milyon 250 bin adet olduğunu ifade eden Biren, Çin otomotiv pazarının büyüme hızının Çin'i birçok dev otomotiv firması için cazibe merkezi haline getirdiğini, bu firmaların Çin'de üretim tesisleri kurduğunu anlattı.

Son 10 yılda gösterdiği hızlı büyümenin ardından Chery'nin, ileri teknolojisi ve Ar-Ge'ye yaptığı yatırımlar sayesinde bir mucize yarattığını ve Çin'in ilk bütün araç, motor, araç yapım teknoloji ve ekipmanı ihracatçısı olduğunu belirten Biren, şirketin 2007 yılı sonunda toplam 23 bin çalışana, yıllık 650 bin araç, 400 bin motor ve 300 bin vites kutusu üretebilme kapasitesine ulaştığını bildirdi.

Chery'nin tesislerinde 10 model üretildiğini, bu yılın sonunda Çin'de ve diğer ülkelerde bir çok yeni Chery modelinin piyasaya sunulacağını aktaran Biren, şöyle devam etti:

"Kısa zamanda dev otomobil markalarının yer aldığı Çin pazarında 4. sıraya yerleşen Chery'nin 'uygun fiyatlı kaliteli otomobil üreterek, yerel ve uluslararası pazardaki büyük oyuncular arasında yerini almak' şeklinde tanımladığı bir hayali vardı. 2008 yılında 480 bin adetlik satış ve 2010 yılında 1 milyon adetlik üretim hedefimiz bu hayalin gerçeğe dönüşmesidir.

Chery Otomotiv olarak iç pazardaki konumumuzu pekiştirmek, uluslararası pazardaki konumumuzu güçlendirmek istemekteyiz. Fiat, Quantum ve Chrysler gibi dev firmalarla yapmış olduğumuz uluslararası anlaşmalar, bu amacımıza her geçen gün daha da yaklaştığımızın en açık göstergesidir."

Biren, dünyada 60'tan fazla ülkeye ihraç edilen Chery'nin Rusya, Ukrayna, Mısır, Endonezya, İran ve Uruguay'da üretim tesisleri bulunduğunu belirtti.

TÜRKİYE PLANLARI...

Türkiye'nin stratejik önemine işaret eden Biren, aynı zamanda Gümrük Birliğine üye olması dolayısıyla bölgesel avantajlarına dikkat çekti.

Türkiye'nin Chery için büyük önem taşıdığını dile getiren Biren, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hem ekonomik anlamda büyük bir pazar, hem de coğrafi açıdan stratejik bir bölgede yer alan Türkiye, Chery'nin Avupaya açılma hedefinde kilit bir rol oynamaktadır. Chery olarak Türk tüketicisinin beğeni ve zevkine yönelik geniş model yelpazemizle Türkiye'de pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz

Mermerler Otomotiv ve Chery'nin gayretleriyle Chery'nin iki modeli Alia ve Tiggo3 Türk tüketicisiyle buluşmuştur. Chery'nin hafif ticari araç sınıfındaki Taxim modelinin de tip onayı belgesinin alındığını sizlerle paylaşıyor olmaktan mutluyum. Taxim modeliyle beraber Chery olarak Türkiye'de hafif ticari araç pazarında girmiş olacağız."

Şubat ayında Türkiye pazarına sunulan Chery'nin satış performansının kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Biren, ''Chery'nin kısa zamanda elde etmiş olduğu bu başarının devam etmesiyle birlikte, yakın bir gelecekte Türkiye'de bir üretim tesisi kurulmasını planlıyoruz" dedi.

Türk hükümetinin yabancı yatırımcılara karşı uyguladığı teşvik politikalarını takdir ettiklerini ifade eden Biren, Chery olarak Türkiye'yi oldukça yakından takip ettiklerini kaydetti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Biren, rüyasının Türkiye'de bir fabrika kurulması olduğunu, bu konuda fizibilite çalışmalarının sürdüğünü, bunun için belli satış rakamlarının yakalanması gerektiğini kaydetti.

YIL SONUNDA MODEL SAYISI 5'E ÇIKACAK

Mermerler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer de herkese ve her keseye uygun Chery modelleriyle yola çıkmış olmanın kendileri için çok önemli olduğunu, artık Türkiye'de hiç kimsenin "sıfır otomobile gücüm yetmez" demeyeceğini söyledi.

Mermerler Otomotiv'in sektörde yeni bir dönem başlatma isteğinde olduğunu ifade eden Mermer, "2007 yılının ilk 5 ayında bin 500'e yakın satış yapmış olmamız bunun göstergesidir. Çinli Chery ile yaptığımız işbirliği ve devamında yatırım hedeflerimizin gerçekleşmesi durumunda kurduğumuz köklü ilişki daha da derinleşecektir" dedi.

Müşterilerinin talepleri doğrultusunda yeni Chery modellerini de yakın zamanda pazara sunmaya hazırlandıklarını belirten Mermer, Alia ve Tiggo3'ten sonra yeni model olan Boss, Kimo ve Taxim'le Chery'nin model sayısının beşe çıkmış olacağını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious