'Türkiye ciddi bir imaj sorunu yaşıyor'

'Türkiye ciddi bir imaj sorunu yaşıyor'.8564
  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesi Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkanı Nüvit Özkan, Türkiye'nin ciddi bir imaj sorunu yaşadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İmaj çok farklı bir iştir. Perspektifli hedefleri olan, projeleri oturmuş bir imaj çalışmasına ihtiyacımız var. Elbette imaj çalışması tanıtma çalışmasıdır ama sırf tanıtım çalışmasına girmeden topyekün imaj çalışması yapmalıyız. Bunu da özellikle Bakanlığın yapması gerekiyor" dedi.

Alanya'nın 150 binden fazla yatağıyla Akdeniz'in çok önemli bir turizm kenti konumunda olduğunu vurgulayan Özkan, otelcilerin bu sezon hiçbir şekilde 2005 yılındaki cirolarını yakalama şansı olmadığına işaret etti. "Bu sezon iyi mi kötü mü tam kavrayamadım. Bazı arkadaşlar sezon normal geçiyor derken, bazıları ise sezonun çok kötü geçtiğini belirtiyor. O nedenle önce bunu belirlememiz gerekiyor" diyen Özkan, fiyatlarda ciddi düşüş yaşandığını hatırlattı.

Turistik işletmecilerin ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya olduğunun altını çizen Özkan, yaşanan sıkıntıdan dolayı yapılan fiyat indirimlerinin servis kalitesini düşürmesinden korktuğunu dile getirdi. Servis kalitesi bozulduğu taktirde yaşanacak düzensizliklerin gelecek yıllarda daha büyük sorunlara yol açabileceğine işaret eden Özkan, sektörün ekonomik anlamda ciddi bir desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Hükümetin turistik işletmecilere yönelik KDV indirimini bir an önce uygulamaya koyması gerektiğini kaydeden Özkan, KDV indiriminin 2006 yılında sektörün ayakta kalmasında büyük rol oynayacağını söyledi. Turistik tesislerde elektrikten indirimin de sözkonusu olduğunu hatırlatan Özkan, elektrik indiriminin de KDV gibi çözülemediğini belirtti.

Avrupa'nın AB'ye aday olan Türkiye turizmini çok dikkatli izlediğini ifade eden Özkan, "Bunun için mutlaka ve mutlaka 2006 yılı sonu itibariyle bütün turizm beldelerimizdeki alt yapı özellikle arıtma sorunlarını çözmemiz gerekiyor. Yani 2007 yılında Akdeniz ve Ege başta olmak bütün turizm bölgelerimizde alt yapı ve özellikle arıtma sorununun çözülmesi gerekiyor. Çünkü bu ciddi bir sorun ve sektör için ciddi bir karın ağrısı. Çünkü Avrupa basınında sık sık arıtma sorunları gündeme geliyor. Avrupa arıtma konusuna çok önem veriyor. Bu anlamda Alanya ve beldelerindeki arıtmaların da en kısa zamanda faaliyete geçirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious