Türkiye çocukların çalışmasını önlemede örnek ülke oldu

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

Türkiye çocukların çalışmasını önlemede örnek ülke oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Çalışma Dairesi (ILO) çocukların çalıştırılması ile ilgili hazırladığı raporda, bu alanda yapılan çalışmaların çocukların sağlığını tehlikeye düşürecek işlerde çalışmasını engelleme konusunda olumlu sonuçlar sağladığı, özellikle Türkiye'nin aldığı önlemlerle örnek ülke olduğu belirtildi. ILO'nun ilk raporu bundan dört yıl önce hazırlanmıştı.
Çocukların dünya çapında tehlikeli işlerde çalıştırılmasında son dört yıl içinde dörtte birden fazla oranda azalma görüldüğünü kaydeden rapor, beş ila ondört yaş grubundaki çocukların çalıştırılmasında ise dörtte üç oranında azalma gerçekleştiğini vurguluyor. Bununla birlikte 126 milyon çocuğun madenlerde, taş kırma ocaklarında, deri işleme atölyelerinde çalışarak para kazanıyor. Fuhuş sektöründe çalıştırılan çocuklar da bu sayının içinde gösteriliyor.

ILO Başkanı Juan Somavia çocuklar çalıştırmadaki en kötü örneklerinin önümüzdeki on yıl içinde kaybolacağını söyledi. Çocukların ağır işlerde çalışmasını önlemek için önümüzdeki yirmi yıl içinde 760 milyar Dolar'a (602 milyar Euro) ihtiyaç olduğunu söyleyen Somavia, daha iyi eğitim ve sağlık için gerekli bütçenin ise dört trilyon Dolar olduğunu ifade etti. Somava, çocukların çalıştırıldığı ülkelerin çoğunda uluslararası camianın yardımına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Bununla birlikte çocukların çalıştırılmasının önlenmesi için genel baskının da önemli olduğunu dile getiren ILO Başkanı, örnek olarak AB'nin katılım müzakereleri için çocukların çalıştırılmasının ortadan kaldırılmasını şart koşmasını ve bunun için AB Sosyal Fonu'ndan para vermesini gösterdi.

ILO Başkanı Somava, çocukların çalıştırılmasına karşı önlem alan ülkeler arasında Türkiye'yi örnek ülke olarak gösterdi. Türkiye'de 1994 yılında yaklaşık bir milyon çocuğun çalıştığını söyleyen başkan, bu sayının 1999 yılında yarıya indiğini hatırlattı. Özellikle zorunlu eğitim süresinin arttırılmasının ve aşırı fakirliğe karşı verilen mücadelenin kalıcı sonuçlar verdiğini söyleyen Somava, Türk hükümetinin 2002 yılında aldığı bir kararla, 2012 yılına kadar çocukların ağır işlerde çalışmasın son vermeyi amaçladığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious