Türkiye çok büyüdü!

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan: Güveni sağladık çünkü hortumcularla işbirliği içinde değiliz

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Göreve geldiğimizde ülkemizde uluslararası yatırım 1 milyar doları geçmiyordu." dedi.
Erdoğan, "2005'te bu rakam 10 milyar doları geçti. Neden? Güvenilir bir hükümet var da ondan. Hortumcularla işbirliği içerisinde bir hükümet yok. Hortumları kestik." dedi.

Partisinin il kongresi ile açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Erzurum'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstasyon Meydanı'nındaki konuşmasında işadamlarına memleketlerine yatırım yapmaları konusunda davette bulundu.

Erzurumlu işadamlarına seslenen Başbakan Erdoğan, "Yeterki gel Erzurum'a yatırım yap, doğup büyüdüğün yerdeki insanlara bir aş da sen sağla. Erzurumlu müteşebbislere, 'gelin Erzurum'a yatırım yapın. Çünkü Erzurum'un da sizin üzerinizde hakkı var' diye sesleniyorum. Ekonomik ve ticari hareketlerde artık devlet olmayacak. Bunu tamamen özel sektöre bırakacağız. Türkiye'nin imkanlarından herkesin eşit faydalanmasını istiyoruz. Yaşam kalitesinin yükseltilmesi, fırsat eşitliğinin sağlanması, sosyal ve külterel gelişimin sürmesi için gerekli bütün tedbirleri alıyoruz." diye konuştu.

Vatandaşa kaliteli hizmet götürülmesi için personel açığını kapattıklarını ifade eden Erdoğan, bu doğrultuda altyapı çalışmalarını ise sürdürdüklerini vurguladı.

Erzurum'da yapılan sağlık yatırımları hatırlatan Erdoğan, "Sağlık alanında gerekli bütün yatırımı gerçekliştiriyor ve gerekli fedakârlıktan da kaçınmıyoruz." şeklinde konuştu.

Konuşmasında hâlâ yolu ve suyu bulunmayan köyler bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Özellikle doğu illerimizde ağır geçen kışta birçok köyün yolu kapanıyor. Bu sorunu halletmek için KÖYDES projelerini başlattık. Önümüzdeki yılın sonuna kadar yolu ve suyu olmayan köy kalmayacaktır. Benim Erzurumlu dadaşımın, bacımın ayağı çamura batmasın. Vatandaşın mağdur olmaması bizim için çok önemli. Bu yolda mücadelemize bütün kararlılığımaz devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Konuşmasında Haydi Kızlar Okula kampanyası ile yurt genelinde süren derslik yapımlarına değinen Erdoğan, Türkiye ekonomisinin tarihinde görülmemiş bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade etti.

Kendilerinin son 10-15 yılı telafi etmekle uğraştıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Görevi devraldığımızda büyüme oranı yüzde 2'lerde iken bugün yüzde 32 daha fazla milli gelir üreten bir Türkiye var. Türkiye son 2.5 yıl ki kadar bir büyüme yaşamadı. Türkiye'nin yarım asır boyunca en istirkrarlı büyüme hızı bizim zamanımızda oldu. Göreve geldiğimizde ülkemizde uluslararası yatırım 1 milyar doları geçmiyordu. 2005'te bu rakam 10 milyar doları geçti. Neden? Güvenilir bir hükümet var da ondan. Hortumcularla işbirliği içerisinde bir hükümet yok. Hortumları kestik. Hükümetimiz 1988 yılından beri toplanan zorunlu tasarruf parasını ödedi. Zorunlu tasarrufta bütün hükümetlerin payı var. Bu paraları nerelerde harcadılar. Biriken para 14 katrilyondu ve bu parayı biz ödedik. 20 Haziran 2006'da ödemeyi bitirdik." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdroğan, vatandaşların 'Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin' şeklinde tezahürat yapması üzerine, "Biz vurmaya değil, yıkmaya değil yapmaya geldik." dedi. Erdoğan konuşmasının devamında İmar Bankası ve IMF konusunda öğleden önce Erzurum İl Kongresi'nde yaptığı konuşmaya benzer ifadeler kullandı.

Daha sonra canlı bağlantılarla 17 ayrı noktadaki açılış ve temel atmaları gerçekleştirdi. Erdoğan, yaptıkları her açılışta bu ülkenin mutlu ve mürefffeh yarınlara daha yaklaştığını vurgulayarak, "Yarın bugünden daha iyi olacak." diyerek konuşmasını sonlandırdı. TOKİ'nin bitirdiği dailerin anahtarları ise sahiplerine teslim edildi. Başbakan Erdoğan, açılışı yapılan ya da temeli atılan tesislerde emeğe geçenlere teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious