Türkiye çok değişti!

Türkiye çok değişti!.10551
  • Giriş : 30.01.2006 / 00:00:00

İngiliz The Guardian gazetesi sinema yönetmeni Zeki Demirkubuz ile yaptığı röportajda Türkiye'de özellikle son zamanlarda yaşanan değişime ve gelişen olaylara dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul yoğun kar yağışının ardından uzun zamandır sessiz" diyen gazete, dünyanın en büyük iki imparatorluğu olan Osmanlı ve Roma imparatorluğunun hüküm sürdüğü İstanbul'da yağan yoğun karın nedeniyle feribot seferlerini bile iptal edildiğini yazıyor. Kurban Bayramı nedeniyle bir süre önce sokaklarda kanların aktığını hatırlatarak kuş gribi salgınının ülkeyi panik havasına soktuğunu belirtiyor. Türklüğe hakarettten ülkenin en büyük yazarına dava açıldığına dikkat çeken Guardian, bu utanç verici davanın düştüğü; Papa ikinci John Paul'a suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca'nın da bir süre önce salıverildiğini ancak yakalanarak Cezaevine geri gönderildiğini aktarıyor.

Ünlü sinema yönetmeni Zeki Demirkubuz'un hayatını ve Türkiye'deki değişime ilişkin değerlendirmelerini haber yapan İngiliz gazetesi, "Türkiye 70 yılda geçirdiği değişimin çok daha fazlasını son bir kaç yıl içinde yaşadı" yorumunda bulundu. The Guardian son yıllardaki değişime ilişkin Zeki Demirkubuz'un, ""Her gün yeni şeyler duyuyorum. Bu duyduklarım beni mutlu ediyor. Ama düşünüyorum, acaba bu yaşananlar gerçek mi yoksa psikolojik hayaller mi?" uyarısını da hatırlatıyor.

Demirkubuz'un, "Cezaevi beni yönetmen yaptı" sözünü başlığına taşıyan Guardian, yönetmen Demirkubuz'un sadece inançları yüzünden cezaevine gönderildiğine dikkat çekiyor. Demirkubuz'un artık dünya sinemalarına meydan okuyan Türk sineması yönetmenlerinden sadece biri olduğuna aktaran gazete, Cannes film festivalinde ödül alan bir diğer Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın da yaptığı "Uzak" isimli sinemanın uluslararası alanda günlerce konuşulduğunu aktarıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious