Türkiye dalgalı kur sistemini bıraksın

Türkiye dalgalı kur sistemini bıraksın.12615
  • Giriş : 03.12.2008 / 08:44:00

Ünlü iktisatçı Steve Hanke, Türk ekonomisinin dalgalı kur sisteminden acilen, sabit kur uygulanmasına geçmesini önerdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nobel ödüllü iktisatçı Robert Mundell'in "Dalgalı kurdan vazgeçin" önerisi kurda tartışmaların ateşleyicisi oldu. John Hopkins Üniversitesi'nin dünyaca ünlü iktisatçısı Steve Hanke de Türkiye ekonomisinin dalgalı kur sisteminin yarattığı belirsizliklerden olumsuz etkilendiğini söyledi.

Türkiye için en uygun kur rejiminin sabit kur olduğunu belirten Hanke, dalgalı kurdan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Hanke "Türkiye, Avrupa'nın bir parçası. Dış ticarette en büyük ortağı Avrupa, ayrıca Türkiye, Avrupa Birliği üyesi olma yolunda. Daha istikrarlı ve öngörülebilir bir döviz piyasasına kavuşulmak isteniyorsa, YTL'nin euro ile sabitlenmesi gerekli" diye konuştu. Türkiye'nin IMF ile yeni bir stand-by anlaşmasının eşiğinde olduğunu hatırlatan Steve Hanke, kuruluşun dalgalı kur sistemine devam edilmesi konusunda ısrarcı olabileceğini dikkat çekti. Hanke, "Türkiye uygun koşullar altında IMF ile yeni bir anlaşma yaparsa bu elbette yararına olur. Ancak IMF 'Dalgalı kur sisteminde devam edin' diye ısrar edecektir. Aynı sistemde devam etmek ise yüksek reel faiz ve belirsizliklerden başka birşey getirmez. Unutmayın ki Türkiye IMF'siz de yapabilir" ifadesini kullandı.

BELLİ BANT OLSUN

Bilgi Üniveristesi'nden Prof. Dr. Gülten Kazgan kur sisteminin değişmesi gerektiğini düşünen iktisatçılara destek verdi. Kazgan, dalgalı kurdan, yarattığı belirsizlikler nedeniyle vazgeçilmesi gerektiğini öne sürdü. "Kurun belli bir bant içinde dalgalanmasına izin verilmeli" diyen Kazgan, "Bunun için Merkez Bankası karma bir para politikası uygulamalı" dedi.

ERKEN AMA GEREKLİ

Bahçeşehir öğretim üyesi Seyfettin Gürsel, sabit döviz kuru rejimine geçmek için henüz erken olduğunu, ancak dövizde yaşanan aşırı dalgalanmaların da önüne geçilmesi gerektiğini belirttti. Gürsel, "Merkez Bankası'nın uygulayacağı karma bir para politikası üzerine kafa yormalıyız. Dalgalanmaları bantla sınırlandırmalıyız" dedi.

Örtülü hedef olmalı

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erhan Aslanoğlu da kur sisteminde kısa vadede değişikliğe gidilmesinin doğru olmayacağını, ancak 2-3 yıl içerisinde dalgalı kur sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. Aslanoğlu, "Merkez Bankası açık bir kur hedefi vermese de, piyasaya müdahalelerle üstü örtülü bir hedef belirleyebilir. Böylece döviz kurundaki aşırı hareketlilikler önlenmiş olur" dedi.

sabah

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*