Türkiye de uranyum zenginleştirecek

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Nükleer santral için top artık Başbakanlık'ta. TAEK, hazırladığı projeyi Erdoğan'a sundu. Buna göre, ABD ile İran arasında 'nükleer' krize neden olan 'uranyum zenginleştirme' tesisi de kurulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) hazırladığı 'Nükleer Teknoloji ve Enerji Geliştirme Projesi'ni Bakanlar Kurulu kararı için Başbakanlığa sundu. Projede ABD'nin İran'ı 'nükleer silah yapacak' diye suçlayıp, dünyayı ilgilendiren bir kriz yaratan 'uranyum zenginleştirme' tesisisin kurulması da yeralıyor. TAEK, proje çerçevesinde nükleer elektrik santrali için teknik kriterleri dikkate alarak 8 yer önerdi. Bakanlar Kurulu santral yapımı için önerilen yerlerden birini veya birkaçını seçecek.

SİNOP ÖN PLANA ÇIKIYOR

Santral yerini belirlerken, 'soğutma suyu temini, taşımacılığın kolaylığı, sivil hava uçuşlarının olup olmadığı, sosyal çevre, deprem, tsunami olasılıkları, uluslararası güvenlik' gibi konular başta olmak üzere, 40'ın üzerinde parametreye dikkat edildi. Nükleer santral malzemelerinin çok büyük boyut ve ağırlıkta olduğunu, bu nedenle ulaşımın önemine işaret eden yetkililer, "Örneğin bir anda 700 tonluk parça taşınabilecek. Bu yüzden yüklerin hangi liman aracılığıyla, hangi yoldan, hangi viyadük üstünden, hangi köprüden yapılacağı değerlendirildi'' diye konuştular. Kulislerde ise Sinop'un ön plana çıktığı konuşuluyor.

NÜKLEERDE EPDK YOK

Nükleer santral lisansı TAEK tarafından verilecek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) nükleer santral işine karışmayacak. MTA ile TAEK ortak uranyum arayacak. Öncelikle bir harita hazırlanacak ve uçakla tüm Türkiye taranacak, ardından detaylı taramaya geçilecek. Türkiye'de bilinen 10 bin ton uranyum rezervi bulunuyor.

ANKARA
Yerli katkıyla kurulacak


Nükleer santrallerin yanı sıra nükleer enerji üretim tesislerinde yerli katkının en yüksek düzeye çıkarılacak.
Yerli tasarım ve üretime dayalı araştırma ve güç reaktörleri ile parçacık hızlandırıcılarının kurulacak.
Tıp ve endüstrinin radyoizotop ihtiyacının yerli olanaklarla karşılanacak.
Uranyum zenginleştirme dahil yakıt çevrimi tesisleri kurulacak.
Uranyum ve toryum aranacak.
Nükleer Teknoloji Merkezi kurulacak.
Atıklarda platinyum var

TAEK Başkanı Okay Çakıroğlu, günümüzde nükleer santraller için çok geniş güvenlik tedbirleri alındığını, bu tedbirler alındıktan sonra nükleer santrallarden korkmanın gereksiz olduğunu söyledi. Çakıroğlu, nükleer atık konusunda Türk kamuoyunda çok yanlış yargılar olduğunu anlatırken, nükleer atıkların içerisinde platinyum gibi çok değerli materyaller olduğunu ve bu atıkları Rusya ve Fransa gibi ülkelerin istediğini kaydetti. Çakıroğlu, "Bu atıklar ihraç edilebilir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious