Türkiye değirmende dünya lideri

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Türkiye son yıllardaki gelişmesiyle, İtalya ve Almanya'yı geride bırakarak, dünya değirmen sektörünün yaklaşık yüzde 70'ini ele geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çift Kartal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Semih Saatçioğlu, yaptığı açıklamada, 33 yıldır içinde bulundukları değirmen makineleri ve yan ürünleri sektöründe yurt içi ve dışından kaliteleriyle adlarını duyurmayı başardıklarını söyledi.

Birçok firmanın değirmen sektöründe kendini geliştirdiğini ve yurt dışında söz sahibi olduğunu vurgulayan Saatçioğlu, dünya genelinde değirmen denilince artık akla Türkiye'nin geldiğini bildirdi.

Özellikle son yıllardaki gelişmesiyle Türkiye'nin, İtalya ve Almanya'yı geride bırakarak sektörde lider olduğunu ifade eden Saatçioğlu, “Türk firmaları dünya değirmen sektörünün yüzde 70'ine sahip. Türk firmaları dünyanın dört bir yanına değirmen ve ürünlerini ihraç ediyor” dedi.

Çift Kartal olarak kendilerinin ise 40 ülkeye değirmen ihraç ettiklerini, aynı zamanda, anahtar teslimi un fabrikası kurduklarını dile getiren Saatçioğlu, şunları kaydetti:

“Rusya'dan Romanya'ya Endonezya'dan Mozambik ve Yemen'e kadar 40 ülkede değirmenlerimiz ya da bizim kurduğumuz fabrikalar bulunuyor. Yılda ortalama 10 milyon dolarlık ihracatımız var. Gıda sektörünün en önemli ürünlerinden biri olan unu elde etmek için gerekli olan değirmen makinelerini modern imalat teknolojisiyle üretiyoruz. 10 bin metrekarelik bir kapalı alanda yüzde 60'lık bir kapasiteyle çalışıyoruz. Teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak ürünlerimizi bilgisayarlı tezgahlarda sıfır hatayla üretiyoruz.”

Saatçioğlu, Türkiye'nin 2001 krizinden sonra değirmen sektöründe iç piyasadaki durgunluğu aşamadığını belirterek, “2001 yılındaki krizden önce iç piyasada 2 bin değirmen fabrikasıyla çalışıyorduk. Krizle birlikte iç piyasada durgunluk başladı ve yeni açılan fabrikaların sayısı azaldı. İç piyasada yüzde 30'luk bir payımız var. Krizden oluşan kaybımızı da ihracat sahamızı genişleterek aşmaya çalıştık” dedi.

Değirmen ihraç ettikleri ülke sayısını artırmayı planladıklarını anlatan Saatçioğlu, kapasitelerini yüzde 60'ın üzerine çıkarmayı ve daha fazla ürün ihraç etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious