Türkiye demir çelik borularla örülüyor

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Güler, "Türkiye'yi demir çelik borularla örüyoruz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından "Doğaltaş ve Madencilik Sektörü Sorunları ve Çözüm Arayışları Toplantısı"na katılmak için Denizli'ye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'yi demir çelik borularla ördüklerini söyledi.

Denizli'de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Bakan Güler, Denizli'nin mermer ve jeotermal yatakları açısından son derece önemli olduğunu belirterek jeotermal yasasının çıkaracağını bildirdi.

Göreve gelmeden önce Türkiye'de 5 yerde doğalgaz olduğunu ifade eden Bakan Güler, "Şimdi 30 yerde doğalgaz var. Bizim dönemimiz sonunda 75 yerde olacak. Türkiye daha evvel demir ağlarla örülürken şimdi demir çelik borularla örüyoruz topyekûn bir kalkınma noktasındayız." dedi.

Gazetecilerin nükleer enerji konusunda da soruları cevaplayan Bakan Güler, "Ciddi adımlar atıyoruz. Bunda da kararlıyız." şeklinde konuştu. Enerji fiyatlarının 3,5 yıldır artmadığına dikkat çeken Güler, sanayide yüzde 6.5 indirim yapıldığını, konutlarda en ucuz elektriği tüketen ülkelerden biri olduklarını vurguladı

Ege bölgesinde özellikle Denizli'nin altında önemli jeotermal kaynakların olduğuna değinen Güler, "Bu kaynaklarda önce elektrik üretilecek, biraz daha ısısı düşünce termal turizmde kullanılacak. Isı biraz daha düşünce ısıtmada ve seracılıkta kullanılacak. Seracılıkta Denizli'nin müthiş bir potansiyeli var. Burası geleceğin en önemli sera tarımcılığı bölgelerinden birisi olacak." ifadelerini kullandı.

Bakü Ceyhan projesinin dünyanın en büyük projesi olduğunu ileri süren Bakan Güler, projenin basında yeterince yer almamasından yakındı. Güler, "Bu proje ile günde bir milyon varil petrol Hazar Denizi ve bölgesinin Azerbaycan ve Gürcistan dağlarını aşarak Türkiye'ye geliyor. Türkiye'den de Ceyhan'dan denize inecek. Bir bardak su dökülse haber oluyor. Ama günde bir milyon varilin gelmesi farkındaysanız basında yer almıyor."

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Güler'in AK Parti ziyaretinde milletvekilleri Mehmet Yüksektepe, Mehmet Salih Erdoğan ve Osman Nuri Filiz'in yanı sıra Belediye Başkanı Nihat Zeybek ile AK Parti İl Başkanı Şahin Tin'de hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious