Türkiye'den ABD açıklaması: Mutabıkız

Türkiye'den ABD açıklaması: Mutabıkız.11583
  • Giriş : 10.03.2018 / 09:06:00

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD ile ilgili açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan PYD'ye destek verdiği için birçok kez ikaz edilen Amerika Birleşik Devletleri ile ilgili açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, Zeit Online'ın, “YPG, ABD tarafından da destekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan haftalar öncesinde, YPG’liler ve ABD’li askerlerin konuşlandığı Münbiç’e saldırmaktan söz etmişti” sorusuna, şu cevabı verdi: “Evet, Münbiç tarafından da saldırıya uğradık. Fakat bu saldırı sona erdi. Şimdi Amerikalılarla, Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki kentlerin istikrara kavuşturulması yönünde mutabık kaldık. Bunun için çalışma grupları kurduk. 19 Mart’ta Dışişleri Bakanı Tillerson’la görüşeceğim. ABD’nin terör örgütlerine destek vermekten vazgeçeceğini ümit ediyoruz.” 

“ABD Kongresi’nde senatörler, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını tartışıyorlar. Bu yönde bir karara nasıl karşılık verirdiniz?” sorusu üzerine de Çavuşoğlu şunları söyledi: “Elbette ABD’nin bunu yapmamasını tercih ederiz. Ancak ABD, Türkiye’yi yaptırımlarla cezalandırmak istiyorsa, Türkiye, Rusya veya diğer ülkelerden farklı bir tepki gösterir. Buna karşılık veririz. ABD bizi tehdit etmemeli. Biz NATO müttefikiyiz. ABD, birçok ülkeye yönelik tehditte bulunarak, bu veya şu ülkeden doğalgaz alma diyor. Böyle olmaz. Güçlü olmak haklı olmak değildir.”

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*