'Türkiye Dink'i yaşatabilmeliydi'

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Hrant Dink'in öldürülmesi dolayısıyla Türkiye Ermenileri Patriği Mesrop Mutafyan'a taziye ziyaretinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal'a, CHP Genel Sekreteri Mehmet Sevigen, İstanbul İl Başkanı Şinasi Öktem ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve çok sayıda parti yöneticisi eşlik etti. Baykal, "Türkiye ne olursa olsun Hrant Dink'i yaşatmayı başarmalıydı" dedi.

Deniz Baykal ziyaret sonrası basın mensuplarına bir açıklama yaptı. "Patrik hazretlerine taziyelerimi sundum" diyen Deniz Baykal, bu olayın Türkiye'de bir şok yarattığını söyledi. Baykal şunları söyledi: "Hepimiz çok derin bir şok yaşıyoruz, büyük bir üzüntü içindeyiz. Bu olay bütün Türkiye'de toplumun her kesiminde çok derin ve samimi bir ızdırap yaratmıştır. Bütün vatandaşlarımız, olayla ilgili hiçbir ilgisi olmayan milyonlarca insanımız bu olay karşısında çok çarpıcı derin üzüntü içine girmiş büyük bir acı yaşamaktadır. Bu tablo Türkiye'de özlediğimiz dostluk ve kardeşlik ortamının, sevgi ortamının şekillenmesine yardımcı olabilecektir. Bu duyguyu pekiştirmemiz lazım. Bu acı olaydan Türkiye'nin bir büyük dayanışmayı, sevgi ve dostluk ortamının şekillenmesini sağlamayılız. Buna katkı vermek hepimizin görevidir."

Katilin bir an önce yakalanması gerektiğini belirten Baykal, "Katil hangi duygu ve düşünce ile bu olaya yönelmiştir?' bunun ortaya çıkması lazım. Katilin kin ve nefret duyguları içinde, gözü dönmüş bir duygu içinde bunu yapmış olması muhtemeldir. Ya da bu cinayetin arkasında çok ince hesaplar, planlar, tertipler bulunabilir. Eğer öyleyse bunun da ortaya çıkması lazım. Hangi ihtimalse Türkiye ve dünyanın bunun net bir şekilde görmesi sağlanmalı." şeklinde konuştu.

"Eğer bireysel nefret duyguları ile kin duyguları ile bu cinayet işlenmişse bu insanların tam tersine dostluk ve dayanışma ortamını geliştirdiklerini bilmesi gerekitğini" söyleyen Baykal, "Bireysel bir eylemle karşı karşıyaysak herkes bilsinki Türkiye bölünmeyecek. Ülkede dayanışma ve sevgi ortamı hakim olacaktır. Herkes bir eziklik içinde. Ama bu olay bizi kaynaştıracak bütünleştirecektir. Bu tertipi kimlerin yaptığı ortaya çıkmalıdır. Milletçe, toplum olarak hep beraber bu olaydan güçlenerek çıkmalıyız. Bu tertipleri geri tepeceği herkes tarafından görülmeli ki gelecekte benzerleri yapılmasın. Bu olaydan sonuçları, dersleri milletçe hep beraber çıkaracağız. Benim acım bir vatandaşımızın haince bir saldırıı ile cinayete kurban gitmesine yöneliktir. Bir başka duygum ise Dink'i yaşatmayı, yaşamını sürdürmeyi başaramamış olmasının üzüntüsünü yaşıyorum. Türkiye ne olursa olsun Dink'i yaşatmayı başarabilmeliydi. Bundan dolayı üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Baykal Salı günü yapılacak cenaze törenine ise katılamayacağın belirtirken, "Salı günü uygun değil. TBMM'de çok önemli bir görüşme yapılacak . Daha önce belirlenen yapılacak gizli, kapalı bir görüşme olacak. Partilerin grup toplantıları yapılacak. Pazartesi ya da çarşamba olsaydı daha iyi olurdu. Şu aşamada olumlu bir cevap veremedim." dedi.

Baykal açıklamanın ardından aracına binerek Patrikhane'den ayıralacağı sırada bir kadın yanına yaklaşarak boynuna sarıldı. Basın mensuplarına açıklama yapan Nune Arakirkan isimli Ermeni asıllı vatandaş, "Çok acı bir olay. Katilleri bulunsun." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious