Türkiye doğudan batıya hızlı tren ağlarıyla örülecek

Türkiye doğudan batıya hızlı tren ağlarıyla örülecek.12592
  • Giriş : 24.11.2007 / 11:41:00

TCDD, gelecek yıl, ülkenin doğudan batıya hızlı tren ağlarıyla örülmesini içeren projeler için çalışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara-İstanbul hızlı tren projesi sürdürülürken Ankara-Sivas, Ankara-İzmir, Ankara-Konya, Sivas-Kars ve Halkalı-Bulgaristan hızlı tren projelerine işlerlik kazandırılacak.

Ulaştırma Bakanlığının 2008 yılı yatırım programından yaptığı derlemelere göre, Türkiye'de demiryolu ulaşımını geliştirme hedefi doğrultusunda, 2008 yılında 6 güzergahta hızlı demiryolu inşaatı sürdürülecek.

Ankara-İstanbul arasındaki süreyi 3 saate indirecek Ankara-İstanbul hızlı tren projesiyle bu güzergahta saatte 250 kilometre hız yapabilen yeni trenlerle konforlu ve güvenli bir yolculuk sağlanacak. Proje tamamlandığında Ankara-İstanbul arasında karayolu ağırlıklı yolcu taşımacılığı demiryolu lehine değişmesi ve demiryolunun yüzde 10 olan yolcu payının yüzde 78'e yükseltilmesi hedefleniyor.

Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin Sincan-İnönü kesiminin Esenkent-Eskişehir bölümünde Ekim sonu itibariyle yüzde 97 gerçekleşme sağlanarak altyapının geçici kabulü yapıldı. Esenkent-Hasanbey arasında test sürüşleri 23 Nisan 2007 tarihinde başladı. Sincan-Esenkent ve Eskişehir-İnönü hat kesimlerinin altyapı inşaatlarına 2006 yılında başlandı ve geçtiğimiz ay itibariyle Sincan Esenkent kesiminde yüzde 80, Eskişehir-İnönü kesiminde ise yüzde 45 tamamlandı.

Projenin Köseköy-Vezirhan ve Vezirhan-İnönü kesimlerinin ihaleleri 8 Ağustos 2005 tarihinde gerçekleştirildi. İnönü-Vezirhan arası 610 milyon ABD Doları ve Vezirhan-Köseköy arası 660 milyon ABD Doları bedelle ihale edildi. Projenin Ankara-Estkişehir etabında 2008 yılında yolcu taşımacılığına başlanması planlanıyor.

-ANKARA'DAN Konya VE İZMİR'E HIZLI TREN-

Ankara-Konya hızlı tren projesinin tamamlanmasından sonra Ankara-Konya arasındaki 10 saat 30 dakikalık seyahat süresi 1 saat 15 dakikaya, İstanbul-Konya arasındaki 12 saat 25 dakikalık seyahat süresi ise 3 saat 30 dakikaya inecek.

Ankara-Konya altyapı inşaat işlerinin ihalesi iki etaba ayrıldı. İkinci etap 15 Aralık 2005, birinci etap ise 7 Ağustos 2006 tarihlerinde ihale edildi. Birinci bölümün inşaat işlerine Ocak-2007'de, ikinci bölümün inşaat işlerine ise Nisan-2006'da başlanıldı.

İnşaat işlerinde Ekim-2007 itibariyle birinci kesim altyapı işlerinde yüzde 45 ve ikinci kesim altyapı işleri ise yüzde 63 tamamlandı.

Ankara-Konya Hızlı Tren hattının üst yapı inşaat işlerinin tamamlanmasının ardından 2009 yılı sonunda deneme işletmesine açılması planlanıyor.

Öte yandan Ankara-Konya Hızlı Tren hattında 6 adet Hızlı Tren seti çalıştırılması planlanıyor ve 2008 yılı içerisinde bu hatta çalıştırılacak tren setlerinin ihalesine çıkılacak.

Nüfus yoğunluğu olarak üçüncü büyük kent olan İzmir'i Başkente yüksek standartlı bir demiryolu ile bağlanmak amacıyla planlanan Ankara-İzmir hızlı demiryolu projesinin etüt proje işleri tamamlandı. Hükümetin 2008 yılı yatırım programında yer alan Ankara-İzmir hızlı demiryolu projesinin kamulaştırma ve yapım ihalesi çalışmalarına 2008 yılında devam edilecek.

Proje ile Ankara-İzmir arası 824 kilometreden 623 kilometreye düşürülerek, 14 saat olan seyahat süresi 3,5 saate inecek.

Ankara-Sivas arasını 602 kilometreden 466 kilometreye, seyahat süresini 12 saatten 3 saate indirmeyi amaçlayan Ankara-Sivas hızlı demiryolu hattının uygulama projeleri tamamlandı ve ihale hazırlıkları devam ediyor. Projeye işlerlik kazandırılmasına ilişkin YPK onayı da alındı.

Fizibilite ve etüt işi 3 bölüm halinde ihal1e edilen Sivas-Kars hızlı demiryolu projesinin ise 2007 yılı sonunda tamamlanması öngörülüyor.

İstanbul Halkalı ile Bulgaristan sınırı arasında inşa edilen Halkalı-Bulgaristan hızlı demiryolu hattının etüt proje işleri ihale edildi. Proje çalışmaları 20 Aralık 2007 tarihinde tamamlanacak.

-3 GÜZERGAHTA YENİ DEMİRYOLU-

Tekirdağ-Muratlı arasına yapımı planlanan demiryolu ile Tekirdağ limanının mevcut demiryolu ağına bağlanarak Derince ve İstanbul limanlarındaki sıkışıklığın önlenmesini, Bandırma-Tekirdağ feribot taşımacılığı sayesinde öncelikle Ege Bölgesinin Avrupa'ya bağlantısı noktasında yaklaşık 600 kilometre yolun kısalması ve boğaz trafiğinin azaltılması planlanıyor. İhalesi yapılan Tekirdağ-Muratlı demiryolu inşaatına 14 Nisan 2007 tarihinde başlandı. Projenin 2008 yılında tamamlanması planlanıyor.

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesinin yoğun yük taşımacılığına hizmet vermek amacıyla bölgeyi Manisa/Turgutlu-İzmir/Kemalpaşa hattına bağlayacak demiryolu inşaatına 11 Nisan 2007 tarihinde başlandı. TCDD projeyi 2008 yılında tamamlayacak.

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasında doğrudan demiryolu hattı yapımı amacıyla planlanan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu inşaatının yapımı, Gürcistan ve Azerbaycan ile mutabakata varılarak planlandı. Projenin, yeni inşa edilecek kısmının 76 kilometresi Türkiye sınırlarının içinde 29 kilometrelik bölümü ise Gürcistan sınırları içerisinde yer alıyor. Projede hattın Türkiye'de kalan kısmı için, 20 Eylül 2007 tarihinde yapılan ihalenin sonuçlandırılmasına yönelik çalışmalar devam ederken Gürcistan etabının temeli ise 21 Kasım 2007 tarihinde atıldı.

-ESKİŞEHİR-ANTALYA ARASINA HIZLI TREN-

TCDD Genel Müdürlüğü'nün fizibilite etütleri ve etüd projelerini ihale ettiği projeler arasında Eskişehir-Antalya arasına hızlı demiryolu yapılması da bulunuyor. Bu proje ile Antalya, Ankara'ya Eskişehir üzerinden hızlı tren ile bağlanacak.

TCDD, yolcu ve yük taşımacılığına büyük katkılar sağlayacak Bandırma-İzmir, Konya-Mersin, Bandırma-Bursa-Osmaneli, Kayseri-Şefaatli ve Şanlıurfa-Mürşitpınar, Çarşamba-Terme-Ünye demiryolu hatlarının fizibilite etütleri ve etüt projelerini de ihale etti.

Kırşehir, Nevşehir, Tokat, Şanlıurfa, Bartın, Aydın (Çine) illeri ile Güllük, Karasu ve Bartın limanlarının mevcut demiryoluna bağlantılarının sağlanması amacıyla yapılan etüt ve proje çalışmalarının da 2007 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious