Türkiye ekmek tüketim şampiyonu

  • Giriş : 14.10.2006 / 00:00:00

Türkiye Kamu-Sen, Türkiye’de vatandaşların karnını doyurabilmek için ucuz olan ekmeğe yöneldiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye Kamu-Sen’den yapılan açıklamaya göre, eylül ayında çalışan bir kişinin açlık sınırı 787.77 YTL’ye yükseldi.

Dört kişilik bir alenin aylık gıda harcaması toplamı 441.09 YTL, ortalama aylık kira ise 329.65 YTL olarak belirlendi. Buna göre bir ailenin yalnızca aylık gıda ve kira harcamaları toplamı 770.74 YTL oldu. Asgari ücretin 380 YTL ve en düşük memur maaşının 648 YTL olduğu dikkate alındığında, ailelerin yalnızca gıda ve kira giderinin asgari ücretin 2 katını geçtiği, en düşük memur maaşının da bu giderleri karşılamak için 123 YTL eksik kaldığı belirlendi. Ortalama düzeyde maaş alan bir memur ise gıda ve kira harcamalarından sonra geriye kalan 104 YTL’yle bir ay boyunca geçinmesi gerekiyor.

Kamu-Sen’in ailelerin geçimlerini nasıl sağladıklarını, gıda ve ihtiyaçlarını hangi yolla karşıladıklarını ortaya koymak amacıyla yaptığı araştırma Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunların vatandaşlar üzerindeki olumsuz etkilerini de ortaya koydu. Açlık ve yoksulluk sınırının ücretlerin oldukça üzerinde seyrettiği Türkiye’de vatandaşların karnını doyurabilmek için ucuz olan ekmeğe yöneldikleri belirlendi.

Araştırmaya göre, Danimarka’da 71 kilo, Finlandiya’da 51, Almanya’da 62, İtalya’da 68, Hollanda’da 60 ve İspanya’da 58.5 kilo olan kişi başına yıllık ekmek tüketimi, Türkiye’de 128 kiloya kadar çıkıyor.

ET PEYNİR VE SÜT TÜKETİMİ
Türkiye’de et, peynir ve süt gibi ürünlerin tüketiminin ise Avrupa ülkelerinin yarısı kadar olduğu belirlendi. Açıklamada, “Kendisinin ve ailesinin geçimini sağlamak ve diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla vatandaşlarımız gıda harcamalarından tasarruf etmek zorunda kalmaktadırlar” denildi. AB’de ortalama 100-110 litre olan yıllık kişi başına süt tüketimi Türkiye’de 18-20 litreye, 88 kilo olan ortalama et tüketimi 16 kiloya ve 10-15 kg olan peynir tüketimi de Türkiye’de 7 kiloya kadar düşüyor.

Buna göre, Türkiye’de günlük kişi başına 54 gram süt, 44 gram et, 28 gram peynir tüketilirken, Danimarka’da kişi başına 296 gram süt, 276 gram et, 52 gram peynir tüketildiği belirlendi.

Türkiye’nin bireylerin sağlığına ve zeka gelişimine önemli katkıları olduğu bilinen deniz mahsulleri tüketiminde de Avrupa’nın oldukça gerisinde olduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre, yıllık kişi başına İtalya’da ortalama 24.6 kilo, Fransa’da 31.2 kilo, İspanya’da 44.7 kilo ve Japonya’da 60 kilo deniz mahsulü tüketilirken Türkiye’de yıllık kişi başına ortalama deniz mahsulü tüketimi 7.5-8 kiloda kalıyor. Dünyada ortalama kişi başına düşen su ürünü tüketimi ise yıllık 16 kilo düzeyinde bulunuyor.

“IMF POLİTİKALARI ÇÖPLÜKLERDE KARIN DOYURUYOR”

Bir ülkede sağlıklı nesillerin yetişmesinin dengeli beslenmeyle yakından ilgili olduğu belirtilen açıklamada, “Son yıllarda uygulanan yanlış ücret politikaları ve IMF destekli ekonomik programlar, vatandaşlarımızı dengeli beslenmek şöyle dursun, çöplüklerde karınlarını doyurmaya mahkum etmiştir” denildi.

Hükümet mutlaka adil bir ücret politikası geliştirmesi, asgari ücret ve memur maaşlarını bir çok kuruluşun yaptığı açlık ve yoksulluk sınırı çalışmalarını dikkate alarak, günün şartlarına göre yeniden belirlemesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Aksi taktirde halkının büyük çoğunluğu toplayıcılık yaparak geçinen yoksul ve sağlıksız bir toplum durumuna geleceğiz” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious