Türkiye ekonomisi en kötüler arasında

Türkiye ekonomisi en kötüler arasında.9559
  • Giriş : 10.12.2008 / 15:45:00
  • Güncelleme : 10.12.2008 / 13:41:34

Lehman Brothers'ın iflasıyla ateşlenen küresel krizde hangi ülke ne kadar yara aldı? Kim yara almadan kurtuldu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında küresel finansal krizin miladı sayılan 12 Eylül'den bu yana borsası % 48.3 ile en çok değer kaybeden 5., para birimi % 28.6 ile en çok değer yitiren 6. ülke oldu Krizden en olumsuz etkilenen ülkelerin başında Rusya ve Brezilya gibi hammadde ihracatçısı ülkeler geldi. Paraları ve hisseleri pula döndü..

Morgan Stanley Capital International (MSCI) endekslerine göre, küresel krizin fitilini ateşleyen Lehman Brothers'ın iflasından sonra en büyük düşüşler ham madde ihracatçısı ülke borsalarında görüldü. Rusya Borsası'nda kayıplar üç ay içinde yüzde 56'yı geçti. Rusya'yı Arjantin ve Macaristan bor saları izledi. Brezilya para birimi real, dolar karşısında üç ay içinde yüzde 37 geriledi. Türkiye, gelişmekte olan ülkeler arasında borsası en çok düşen beşinci ülke, para birimi dolar karşında en çok değer kaybeden altıncı ülke oldu.

EN AĞIR DARBEYİ RUSYA ALDI

Küresel finansal kriz en çok hammadde ihra catçısı ülkeleri vurdu. MSCI endekslerine göre Rus hisseleri, küresel finansal krizin miladı sayılan 12 Eylül'den bu yana yüzde 56.3, yılbaşından bu yana ise yüzde 74.8 düşüş yaşadı. Düşen petrol ve hammadde fiyatları nedeniyle Rusya, para birimi rublenin değerini korumakta zorlandı. Rusya, son 3 ay içinde yüzde 13 değer kaybeden rublenin değerini korumak için rezervlerinden 143 milyar doları harcarken, para biriminin dalga lan ma ban dı nı bir ay için de dört defa genişlet mek zorunda kaldı.

EN ÇOK REAL KAYBETTİ

Küresel finansal krizle birlikte metal ve hammadde fiyatları, bu ürünlerin en önemli ihracatçılarından olan Brezilya'nın finans piyasalarını altüst etti. Brezilya borsası 12 Eylül'den bu yana yüzde 54 düştü. Brezilya para birimi real, dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu. Real, sadece üç ay içinde yüz e 37 değer kaybetti.

Krizden en az Çin piyasaları etkilendi

ABD'nin tüm baskısına rağmen, uluslararası fonların ülkedeki yatırımlarına kısıtla maları kaldırmayan Çin, krizden en az etkilenen ülke oldu. Çin borsası 12 Eylül'den bu yana sadece yüzde 22.5 düştü. İhracatta yakaladığı başarıyı rekabetçi kur düzeyi ile destekleyen Çin'in para birimi Yuan, krizde yüzde 0.55 değer kaybederken, yılbaşından bu yana yüzde 2'nin üzerinde değer kazandı.

Kriz Amerikan basınına sıçradı Tribune iflas bayrağını çekti

ABD'de finansal krizden etkile nen New York Times, Tribune şirketi ve NBC gibi büyük medya kuruluşları kötü durumda olduklarını duyurdu. ABD'nin en büyük medya kuruluşlarından Tribune şirketi, iflasını ilan ederek koruma arayacağını bildirdi. 13 milyar dolar borçta olduğunu belirten ve reklamlardaki düşüşe işaret eden medya kuruluşu, iflasını ilan eden ilk büyük gazete çıkaran şirket oldu. Şirketin, Haziran ayına kadar ödeme yapması öngörülmemesine rağmen finansal hedeflerine ulaşmasının mümkün görülmediği belirtildi. New York Times şirketide nakit sıkıntısını çözebilmek için 225 milyon dolara kadar borçlanmayı deneyeceğini duyurdu. Karın düşmesi ve kredi almadaki zorluğun şirketi sıkıntıya soktuğu belirtiliyor. NBC Universal Başkanı Jeff Zucker ise yatırımcılara, program saatlerini azaltmayı planladığını bildirdi.

Medyanın Lehman Brothers vakası

* Tribune Company, 1847'de kuruldu.

* 1925'teki genel merkez binası, Chicago'nun ilk gökdeleniydi.

* Şirketin sahibi olan Sam Zell'in aynı zamanda birçok yatırım şirketinin de sahibi. En önemlilerinden biri LLC adına bir yatırım şirketi. Zell, Tribune'nün kontrolünü Aralık 2007'de aldı.

* Şirketin aralarında Los Angeles Times ve Chicago Tribune'nin de bulunduğu toplam 10 günlük gazetesi var.

* Toplam 23 TV kanalı var. Bunlardan biri olan WGN America, ulusal yayın yapıyor.

* Şirket yatırımlarını New York, Los Angeles ve Chicago'da yoğunlaştırdı.

Hisseler yarı değerde

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), küresel krizin miladı sayılan 12 Eylül'den bu yana en çok kaybettiren beşinci borsa oldu. Morgan Stanley tarafından hazırlanan MSCI endekslerine göre, Lehman Brothers'ın iflası ile derinleşen krizde İMKB yüzde 48.3 kaybettirdi. İMKB'nin yılbaşına göre değer kaybı ise yüzde 69 oldu. Para birimi dolara karşı en çok değer kaybeden ülkeler arasında Türkiye altıncı sırada yeraldı. Türk Lirası'nın değer kaybı 12 Eylül'den bu yana yüzde 30'a yaklaştı.

Türkiye en kötüler arasında

Krizde gelişmekte olan ülkelerin borsaları, ortalama yüzde 42 değer kaybetti. Türkiye ile aynı ligde kabul edilen gelişmekte olan ülkelerden Türkiye dahil 10'u, ortalamanın altında performans gösterdi. Buna karşılık dokuz ülke ortalamadan daha yüksek bir performans gösterdi. Gelişmiş 23 ülke borsasının endekslerini kapsayan MSCI Dün ya Endeksi, krizde yüzde 33, yılbaşından itibaren ise yüzde 47 oranında geriledi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*