Türkiye ekonomisi neden çakılmadı

Türkiye ekonomisi neden çakılmadı.9127
  • Giriş : 29.03.2008 / 17:16:00

Başta Avrupa olmak üzere tüm dünya ekonomik kriz yaşarken, siyasi krizlere rağmen Türkiye'nin ekonomisi neden çakılmadı? Buna Başbakan Erdoğan bakın nasıl cevap verdi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) 5. Olağan Genel Kongresi'nde katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ekonomik durumuyla alakalı yaptığı açıklamada Türkiye'nin neden ekonomik kriz yaşamadığını açıkladı. Enflasyonla mücadele kararlılıklarının, büyümedeki performanslarının, para ve mali politikalarının belli olduğunu, yatırımcının bunu izlediğini, gördüğünü ve Türkiye'yi yatırım yeri olarak seçtiğini belirten Erdoğan, yerli ya da yabancı yatırımcının ''Bu ülkenin göstergeleri iyiye gidiyor. Bu ülke umut vaat ediyor, Kalkınıyor, büyüyor, bu ülkenin yıldızı parlıyor. Öyleyse bu fırsatı kaçırmamalıyım'' dediğini ifade etti.

TOKİ VE KİPTAŞ SİGORTA OLDU

Böylesine bir ortamda dünyanın bir krize girdiğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, "Tutsat (Mortgage)krizine karşı bizim sigortamız, TOKİ ve KİPTAŞ olmuştur." dedi.

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi: ''Acaba biz niçin çalkalanmadık? Avrupa da bunu yaşadı. Peki Türkiye niye yaşamıyor? Türkiye'de niçin acaba ciddi manada kayıp, bir kriz olmadı? Biz, bu noktadaki tedbirlerimizi aldık, alıyoruz. En önemli Tutsat (Mortgage)krizine karşı bizim sigortamız, TOKİ ve KİPTAŞ olmuştur. Bu nedenle biz uğramamışız. Bankalarımızın bu noktada bir açığı yok. BDDK takibini, denetlemesini, düzenlemesini iyi götürdü. Eğer onlar iyi götürmemiş olsaydı aynı sıkıntıları Türkiye'de yaşardı. Bundan dolayı biz bunu yaşamadık. İnanıyorum ki bu yılın sonuna kadar, bilemediniz önümüzdeki yıl aynı kararlılıkla, aynı disiplin içerisinde bu işi sürdürmemiz inşallah bize bir sıkıntı yaşatmayacak.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious