Türkiye elektronik eşya fiyatında Avrupa'ya fark atıyor

Türkiye elektronik eşya fiyatında Avrupa'ya fark atıyor.9668
  • Giriş : 08.07.2008 / 00:14:00
  • Güncelleme : 08.07.2008 / 00:02:50

Türkiye’de elektronik aletlerin 27 AB ülkesi ortalamasına göre yüzde 4, elektrikli ev eşyasının da yüzde 9 daha pahalı olduğu belirlendi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye’nin, Avrupa bölgesindeki 37 ülke içinde elektronik aletlerde en pahalı 11, elektrikli eşyada ise 8’inci ülke konumunda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eurostat ve OECD işbirliğiyle yürütülen Satın alma Gücü paritesi çalışmaları çerçevesinde Avrupa Karşılaştırma Programına katılan 37 ülke için hane halkına yönelik elektronik aletler ve elektrikli ev eşyası grubuna ilişkin karşılaştırmalı fiyat düzeyi endekslerini açıkladı. Karşılaştırmalarda, satın alma gücü paritesi kullanılarak elde edilen fiyat düzeyleri endeksleri temel alındı. Endeksler, AB’ye üye 27 ülkenin ortalaması 100 olacak biçimde hesaplandı. 27 AB üyesi, AB’ye üye olmayan 3 ve adaylık aşamasındaki 3 ülke ile 4 Balkan ülkesiyle birlikte toplam 37 ülkenin karşılaştırmalı fiyat düzeyleri açıklandı.

TÜRKİYE’DE ELEKTRONİK ALMANYA’DAN DAHA PAHALI

Buna göre AB-27 ortalamasında 100 kabul edilen elektronik aletler fiyatı, 37 ülke içinde 141’le en yüksek İzlanda’da gerçekleşirken, Türkiye 104’lük fiyat düzeyiyle 11’inciliği Fransa ile paylaştı. Söz konusu 37 ülke içinde elektronik aletlerin sadece Norveç, Finlandiya, Danimarka, İrlanda, Malta, Kıbrıs, Arnavutluk, İsveç ve İtalya’da Türkiye’ye göre daha yüksek olduğu gözlendi. Türkiye’nin elektronik aletlerdeki fiyat düzeyinin özellikle Belçika, İngiltere, İspanya, Avusturya, Hollanda, Yunanistan, Macaristan, Almanya gibi önemli Avrupa ülkelerinin de önünde olduğu dikkati çekti.

Elektronik alet fiyatları en düşük ülkenin ise 80’le Karabağ olduğu belirlendi.

ELEKTRİKLİ EV EŞYASINDA 8. EN PAHALI ÜLKE

Elektrikli ev eşyasında AB-27’nin ortalama fiyatı 100 kabul edildiğinde İzlanda 156 ile birinci olurken, Türkiye 109’luk düzeyiyle 8’inci sırada yer aldı. Diğer bir deyişle Türkiye’de elektrikli ev eşyası fiyatlarının AB-27 ortalamasına göre yüzde 9 daha pahalı olduğu belirlendi.

Elektrikli ev eşyasında fiyat düzeyi en düşük ülkenin ise Makedonya olduğu belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*