Türkiye elinden geleni yapacak!

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ortadoğu'da son dönemde tansiyonun yükseldiğini dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Son günlerde Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri Mısır'ın Al Ahram gazetesine değerlendiren Abdullah Gül, Türkiye'nin bölgedeki sorunların barışçıl yollarla çözümünden yana olduğunu belirtti. Gül, "Türkiye, Ortadoğu'da barışın tesisi için elinden geleni yapmaya devam edecek" dedi.

Filistin sorununun barışçıl bir yolla çözülmesi gerektiğini vurgulayan "Eğer barışa inanıyorsak, en kötü şartlarda bile barışın tesisinin mümkün olduğuna da inanmalıyız, bilmeliyiz. Biz bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız" dedi. İktidardaki Hamas'ın uluslararası toplumun beklentilerini karşılamasının zorunluluğuna dikkat çeken Gül, Hamas hükümetinin Filistin halkının beklentilerini dikkate alarak Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın barış girişimlerine katılması gerektiğini vurguladı. Gül, bununla birlikte İsrail'e de barış görüşmelerine dönmek için çaba göstermesi çağrısı yaptı.

Uluslararası toplum; Hamas'ın İsrail'i tanıması, şiddetten vazgeçmesi ve önceki Filistin hükümetlerinin imzaladığı anlaşmaları kabul etmesini istiyor. Hamas ise Filistinli mültecilerin evlerine dönmesi ve İsrail'in Filistin topraklarından çekilmesi halinde barış görüşmeleri için gerekli olan uzun süreli bir ateşkesin mümkün olabileceğini savunuyor.

"İRAN'IN NÜKLEER PROGRAMI İLE İLGLİ TAVIRDAN BÜYÜK ENDİŞE DUYUYORUZ"

İran'ın nükleer programıyla ilgili anlaşmazlığın barışçıl yollarla çözülmesini arzuladıklarını bir kez daha vurgulayan Gül, İran'ın bu konuda takındığı tavrın kendilerini endişeye sevk ettiğini söyledi. Gül, "İran'ın nükleer programı ile ilgili takındığı tavırdan ve girişiminden büyük endişe duyuyoruz. Bu; gerek bölge, gerekse dünya barışı için önemli bir konu." şeklinde konuştu.

Geçen hafta yaptığı İran ziyaretinde Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile şeffaf bir işbirliği yapmalarını tavsiye ettiklerini aktaran Abdullah Gül, "Bunun bölgenin istikrarı için tek yol olduğu açıklamasında bulunduk" dedi. İran'a nükleer programını sınırlandırılması karşılığında sunulan teşvik paketinin sorunun çözümünde bir fırsat olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Gül, "Biz, bu fırsatın iyi değerlendirmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz" dedi. Gül, bölge ülkelerinin de sorunun diplomatik yollarla çözülmesi için çalışması gerektiğine dikkat çekti.

İran, Avrupa Birliği'nin hazırladığı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin de destek verdiği teşvik paketinin olumlu yönlerle birlikte bazı belirsizlikler de içerdiğini açıklamıştı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, teklife cevaplarını 22 Ağustos'a kadar vereceklerini söylemişti. Teklifi reddetmesi halinde, Güvenlik Konseyi tarafından İran'a yaptırım uygulanması gündeme gelebilecek.

İran, barışçıl amaçla nükleer teknoloji geliştirmek istediğini vurgularken, ABD'nin başını çektiği Batılı güçler bu ülkenin atom bombası elde etmeye çalıştığını iddia ediyor.

Röportajda Irak'ın bölünmesi ile ilgili bir soruya da cevap veren Abdullah Gül, "Türkiye'nin Irak'ın bölünmesine karşı olması iç endişeye dayanmıyor" dedi. Bölünmenin Irak'ın içinde bulunduğu durumu daha da karmaşık hale getireceğini savunan Gül, Bu sadece Türkiye için değil tüm bölge için endişe verici. Aynı zamanda Iraklılar içinde endişe verici bir durum. Bunun için Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerekir"şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious