"Türkiye elini ayağını Kıbrıs'tan çeksin' baskısı!"

  • Giriş : 04.04.2008 / 14:01:00
  • Güncelleme : 04.04.2008 / 14:25:33

Denktaş yaşanan baskıların sebebini, Türkiye'nin kıbrıstaki haklarından kaynaklandığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ''Kıbrıs'taki sorunun hal çaresi Çek ve Slovak biçimi gibi iki devlete dayalı bir hal çaresidir. Başka çare yoktur'' dedi.

Denktaş, Giresun Valisi Mustafa Taşkesen'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, çetin bir mesele olan Kıbrıs meselesinde, Türkiye ile Kıbrıs Türklerine ''uzlaşma olabilir ve olmalıdır'' denilerek baskı yapıldığını söyledi.

Uzlaşmanın içeriğinin kendilerine anlatılmadığını, Rum tarafınınsa kırmızı çizgilerini açıkladığını belirten Denktaş, ''Buna göre Türk askeri adadan çıkacak, garanti anlaşması ortadan kalkacak, Rum göçmenleri yerlerine gidecek, Türkiye'den gelenler geri dönecek. Kıbrıs Türkleri, varılacak anlaşma altında, 1960'daki özel haklarını beklemesinler'' dedi.

Kıbrıs Türklerinin, ''insan hakları, demokrasi'' denilerek haklarının ortadan kaldırılmak ve zaman içerisinde Rum çoğunluğu içerisinde eritilmek istendiğini belirten Denktaş, şunları kaydetti:

''Benim dedem İngilizlerin Ada'ya gelişini yaşamıştır. Türk Bayrağının gönderden indirilmesi nedir, Türk idaresinin Ada'dan çıkışı nedir, Bunun acısını tatmıştır. Küçüklüğümden itibaren de bana o günü anlatmıştır. Biz Türkiye ve güvenliği açısından önemli olan bu Türk Adası'nın yeniden terk edilmesini, bayrağın gönderden indirilmesini, Türk askerinin başı inik Ada'dan çıkmasını görmek istemiyoruz. Milletimizin de buna tahammülü yoktur. Ama uzlaşın diyen Amerikalılar, İngilizler, AB, bunu elde etmek için uğraşmaktadırlar. Bütün baskı, (Türkiye elini ayağını Kıbrıs'tan çeksin, Kıbrıslılar anlaşsın) baskısıdır. Bu bizi felakete götürür. Dava Türkiye'nin milli davasıdır.''

-''ÇÖZÜM; ÇEK VE SLOVAK BİÇİMİ İKİ DEVLETTİR''-

Türk oldukları, 400-500 yıl bayrağı gönderden indirmedikleri ve Türklüklerini ayakta tuttukları için Rumların kendilerine düşman olduğunu dile getiren Denktaş, şunları söyledi:

''Bunun hal çaresi Çek ve Slovak biçimi gibi iki devlete dayalı bir hal çaresidir. Başka çare yoktur. Kalıcı bir anlaşma yapabilmemiz için başka çare yoktur. Bunları savunuyoruz.

Türk hükümetinin çizgisi nedir, nerede duracaklardır bilen yoktur. Bilen azdır. Bu konularda sıkıntılıyız. Sayın Gül Kıbrıs'a geldiğinde, (Kıbrıs meselesinin halli, Kıbrıs'ın gerçeklerini kabulden geçer) demişti. İki eşit egemen halk, bunların ayrı demokrasileri ve ayrı devletleri, Türkiye'nin Kıbrıs üzerindeki haklarını vurgulamıştır. Sayın Toptan ve Sayın Çiçek geldiklerinde, aynı konunun altını çizerek bunu söylemişlerdir. (Garanti anlaşmasından vazgeçilmez) demişlerdir. Bunlar bizim içimize su serpmiştir. Ama bizi masaya oturtmak isteyenler bunları duymamış oluyorlar. Duymamış gibi davranıyorlar, endişemiz bundandır. İnşallah milletin de heyecanla ayakta diri durduğu gibi hükümetlerde mecliste Kıbrıs konusunda aynı diriliği ve aynı heyecanı gösterir diye düşünüyoruz.''

-LOKMACI KAPISI'NIN AÇILMASI-

Bir gazetecinin açılan Lokmacı Kapısı'nın Rumlar tarafından bir süre tek taraflı kapatılması ve tekrar açılması konusundaki sorusunu da yanıtlayan Denktaş, ''İşte ben onun için konuşmak istemiyorum. Bu maskaralıktır. Eğer hakikaten anlaşma yapmak isterseniz, Rum'un istediğini kabul edeceksiniz. Kabul etmediğiniz takdirde sizinle böyle oynar'' dedi.

Denktaş, Rumların yapmaya çalıştığının, Türk askerini gündeme getirmek olduğunu belirterek, ''Bütün oyun budur. Türk askeri varsa gelmem, varsa kapatırım. Türk askeri bugün çekildi de, görünmedi de açtım. Gölgesi düştü orayı tekrar kapattım. Tüm mesele Türk askerinin varlığını gündemde tutmaktadır. Onun için Türk hükümeti en kesin şekilde sayın Genelkurmay Başkanının söylediğini Mecliste de teyit etmelidir'' diye konuştu.

Yunanın 45 yıldır Kıbrıs'ı almak için uğraştığını vurgulayan Denktaş, şunları söyledi:

''Can pahasına kendi hakkımızı vermedik. Artık burada bitsin bu iş. Kıbrıs Türklerine yapılan zulümdür. AB'nin Türkiye'ye Kıbrıs konusunda yaptığı, büyük haksızlıktır. Türkiye'yi almak istemiyorlarsa, sadece Kıbrıs'ı değil, bütün diğer sebepleri de ortaya koysunlar. Bunları açıkça söylesinler. Bakalım Türk milleti ne diyecek. ABD açıklama yapıyor, Türkiye Rum idaresini tanısın ve önerilerini Rumların kabul edeceği şekilde yapsın. Bu dostluk mu, düşmanlık mı, kalleşlik mi?. Böyle dostluk olur mu? Rum bunları biliyor ve cebine atıyor bunları. Ondan sonra sen uzlaşma beklersin. Tabiatıyla uzlaşma olmaz. Bizi teslim almaya çalışıyorlar. Teslim olmayacaksan, milletçe dik duracağız, bugüne kadar durduğumuz gibi. Mesele bu kadar basit.''

Ziyarette Vali Mustafa Taşkesen de, Denktaş'ı konuk etmekten son derece mutlu olduklarını ifade ederek, ''Allah kendilerine hayırlı uzun ömürler versin. İyi ki, Kıbrıs'ta böyle bir bilge var. Allah korktuklarına uğratmasın. Ben eminim ki, oyunları eninde sonunda bozulacaktır. Şu anda görünmüyor belki ama ben daha iyi olacağını, bu milletin azim ve kararlılığının, Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi her türlü sorununun üstesinden geleceğine inanıyorum'' dedi.

Konuşmaların ardından Vali Taşkesen, Denktaş'a, İçişleri Bakanlığı Eğitim Şube Müdürü iken 10 yıl önce gittiği Kıbrıs ziyaretinde çektirdikleri hatıra fotoğrafını verdi.

Taşkesen ayrıca, ziyaret anısına Denktaş'a bir plaket sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious