Türkiye ender coğrafyaya sahip

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, 27 milyon hektar tarım arazisi olan Türkiye'nin, dünyanın en yüksek düzeyde bitki türlerinin yetiştiği ender coğrafyalardan olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Mehdi Eker, Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Topluluğu tarafından düzenlenen 'Tarım Politikalarındaki Gelişmeler' konulu konferansa katıldı. Konferansa Bakan Mehdi Eker'in Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden hocası olan Prof. Dr. Şakir Doğan Tuncer de katıldı.

Eker, üniversitedeki konuşmasına ilk olarak Türkiye'nin tarımsal istatistiklerinden örnekler verdi. Bakan Eker, Türkiye'nin 27 milyon hektar tarım arazisi olduğunu kaydetti. Türkiye'nin, dünyanın en yüksek düzeyde bitki türlerinin yetiştiği ender coğrafyalardan olduğunu ifade eden Eker, "2005 yılında 21 milyon ton buğday, 9 milyon ton arpa, 4 milyon ton mısır, 2,5 milyon ton pamuk ve 40 milyon ton sebze-meyve üretimi gerçekleşti. Bunun yanında 11 milyon adet büyükbaş, 33 milyon küçükbaş ve 300 milyon adet kümes hayvanı mevcut. Geçtiğimiz yıl 11 milyon ton süt ve 1,5 milyon ton et üretimi gerçekleşti" diye konuştu.

Dünyadaki tarım politikalarının değiştiğini kaydeden tarım Bakanı Eken, "70'li ve 80'li yıllarda fiyat yoluyla ürünler desteklenirdi. Devlet bir fiyat verir, o fiyattan ürünleri alır, satabildiğini satar, satamadığını stoklardı. Bu, sadece bizde değil, Avrupa ve Amerika'da da aynıydı. Fakat son 15 yıldır bu sistemden vazgeçilmeye başlandı. Çünkü, Dünya Ticaret Örgütü, ürüne destek politikasının ekonominin mantığına ters olduğunu belirtti. Bu uygulama yüzünden Avrupa'da tereyağı dağları oluştu. Dünya Ticaret Örgütü ürüne destek yerine doğrudan destek politikası uygulanmasını önerdi. Bu konu bize 2001 yılında geldi" diye konuştu.

Hükümet olarak tarım alanında köklü değişiklikler ve yenilikler yaptıklarının altını çizen Bakan Eker, şöyle dedi: "Türkiye'nin Tarım Kanunu yoktu. Türkiye'nin tarım politikalarını belirleyen yasal bir zemin yoktu. Tarım Kanunu Türkiye'de ilk defa çıktı. Bunun yanında ilk defa Tarım Sigortası uygulamasını başlattık. İlk poliçeleri 15 gün içinde keseceğiz. Ve giderlerin yarısını biz karşılıyoruz. Kırsal kalkınma desteği projesi başlattık."

Herkesin AB sürecinde en büyük sıkıntının tarım sektöründe yaşanacağını söylediğini hatırlatan Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, "İlk kurucu 6 üyenin dışında sonradan üye olan 19 ülke müzakereler aşamasında en büyük sorunu tarım sektöründe yaşadı. Ancak hiçbiri tarım sektöründe yaşadığı bu sıkıntılar nedeniyle geri adım atmadı. AB'ye tam üye olduktan sonra diğer sektörlerle tarım sektörü arasındaki fark giderilerek tarım çalışanlarının durumu iyileştirildi. Bizde aynı süreci yaşıyoruz şu an. Reel politikalardan uzaklaşarak popülist politikalara kaymamalıyız. AB sürecinde bu güne kadar 3 tane başlığın taraması yapıldı. Bu 3 başlıktaki tanıtıcı ve ayrıntılı tarama çok başarılı geçti" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious