Türkiye enflasyon hedefinin içinde

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, matematiksel olarak "2006 enflasyon hedefinin içinde" olunduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son dönemde ekonomik göstergelerdeki olumsuzlukların ana nedenini petrol fiyatlarındaki artış olduğunu kaydeden Şener, petrol ve petrole bağlı hammade fiyatlarındaki artışın Türkiye ekonomisini de etkilediğini kaydetti. Son 3-4 yılın en talihsiz verilerinin petrol fiyatlarından kaynaklandığını ifade eden Şener, olumsuz etkilerin, kontrol edilebilir nitelikte olduğunu da ifade etti.

Merkez Bankası'nın faizlere müdahale sinyali verdiği yönündeki bir değerlendirme üzerine ise Şener, Merkez Bankası'nın bağımsızlığının esas olduğunu ifade etti. Şener, Merkez Bankası'nın görevini yerine getirmekte olduğunu vurgulayarak, ''Önemli olan hükümetin uyguladığı bütçe, mali politikalar ve genel düzenlemelerle, makro ekonomik hedefleri gerçekleştirmeye dönük tedbirleri almasıdır. Bağımsızlığı çerçevesinde Merkez Bankamızın da para politikası araçlarını gerektiği şekilde kullanmasıdır'' diye konuştu. Enflasyon'daki Mayıs ayı artışının ardından 2006 enflasyon hedefinde bir değişikliğin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine ise Şener, ''Henüz matematiksel olarak hedefin içerisindeyiz'' diye konuştu.

ANADOLU YAKLAŞIMI İÇİN TASLAK

Şener, bir soru üzerine, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) borçlarının yeniden yapılandırılmasını ve kredi desteklerinin düzenlenmesini öngören Anadolu Yaklaşımı projesine değindi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)'nın konuyla ilgili kanun taslağı hazırladığını kaydeden Şener, bu taslağı, görüşleri alınmak üzere ilgili korumlara gönderdiğini ve bu hafta son şekli verilerek Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmasına çalışacaklarını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious