Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan' dan açıklma

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan II, Türk ve Ermeni vatandaşların arasını bozacak, ilişkileri menfi olarak etkileyecek herhangi bir olaya makul bakmadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kayseri'de Caferbey Mahallesi'nde bulunan tarihi Sırp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen Paskalya ayinine İstanbul'dan gelen 125 kişilik Ermeni vatandaşıyla birlikte katılan Mutafyan ayin sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
Gazetecilerin ABD'de sözde Ermeni soykırımı ile ilgili yasa tasarısı hazırlanması konusundaki soruları üzerine Türkler ve Ermenilerin ilişkilerini menfi olarak etkileyecek herhangi bir olaya makul bakmadıklarını açıklayan Mutafyan, bu nedenle Amerika'daki çalışmaları hoş karşılamadıklarını söyledi.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun Vatikan'a davet edilmesini yorumlayan Mutafyan, Papa'nın Türkiye'ye geldiğini eğer Bardakoğlu'nun da Vatikan'a gitmesi halinde dinler arası diyalog açısından çok olumlu bir gelişme olabileceğini kaydetti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore ettirilen ve 29 Mart'ta Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın da katılımıyla açılması düşünülen Van'daki Akdamar Kilisesi hakkında da açıklama yapan Mutafyan, bakanlığın yapmış olduğu çalışmanın kendilerini çok memnun ettiğini dile getirdi.
Mutafyan, gazetecilerin Hrant Dink cinayetinden sonra atılan 'Hepimiz Hrant Dinkiz, hepimiz Ermeniyiz' sloganlarını nasıl değerlendirdiği yönündeki soruya da "Sloganlar Ermeniler tarafından atılmadı. Ermeni cemaatiyle ilgili iyi düşünceler içinde olan insanlarımız tarafından sloganlar atıldı. Ne yazık ki sloganlara karşı aşırı tepkiler de oldu." şeklinde cevap verdi.
Mutafyan, Sırp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde Rahip Yeğişe tarafından yönetilen ayinde yaptığı konuşmasında, 7 haftalık Paskalya orucu ibadetini yerine getirdiklerini, bu kapsamda Surp Krikor Lusavoric Kilisesi'ni ziyaret ettiklerini, daha sonra Hatay'a giderek Karasun Manuk Kilisesi'nde de ayin yapacaklarını belirtti.
Mutafyan, kiliseye ismini veren Aziz Lusavoriç'in Ermenilerin tek Allah'a inanmalarında büyük rol oynadığını, bu nedenle onun adını alan kilisede onu andıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious