Türkiye-Ermenistan arasında bir yakınlaşma var

Türkiye-Ermenistan arasında bir yakınlaşma var.7641
  • Giriş : 10.04.2008 / 17:10:00

Ermenistan'ın yeni hükümeti ile Türkiye arasında zayıfta olsa bir diyaloğun başladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan İlimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı ve Türkolog Prof. Dr. Ruben Safrastyan, Ermenistan'ın yeni Devlet Başkanı Serj Sarkisyan'ın iktidarı döneminde, Türkiye ile ilişkilerin gelişme kaydedeceğini belirtti. Safrastyan, "Daha Sarkisyan'ın seçim öncesi döneminde, Ermenistan lideri Türkiye-Ermeni ilişkileri ile ilgili birçok açıklama yapmıştı. Bu açıklamalar hem Avrupa basını hem de Avrupa siyasi çevrelerinde olumlu karşılanmıştı." Dedi. Ermeni Türkolog, Sarkisyan'ın daha önce verdiği beyanatlarında Türkiye ile ilişkileri her hangi bir ön koşul olmadan düzeltmeye hazır olduğunu da ifade etti.

Safrastyan ayrıca Sarkisyan'ın komşu ülkeye yönelik tavrının Türkiye tarafından da olumlu karşılandığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan'ın yeni liderini seçimleri kazanması dolayısı ile tebrik mektubu göndererek kutladığı vurgulandı. Ermeni Türkolog, "Biz bütün bulların iki ülke yönetimi arasında zayıfta olsa bir diyalogun başladığına bir delil olarak görüyoruz." diye yorumladı.

Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Ermeni soykırımı iddiaları ve Karabağ işgali sebebiyle kötü bir dönem yaşıyor. Ankara, 1993 yılında Türkiye -Ermenistan sınırı kapatılmıştı.

Ermenistan'da 19 Şubat'ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Serj Sarkisyan kazanmıştı. Sarkisyan, dün yapılan yemin töreni ile resmen görevine başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious