Türkiye-Ermenistan müzakereleri sürüyor

Türkiye-Ermenistan müzakereleri sürüyor.10804
  • Giriş : 24.06.2009 / 15:25:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Türkiye ile Ermenistan arasındaki müzakerelerin çeşitli düzeylerde sürdüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özügergin düzenlediği basın toplantısında, Türkiye-Ermenistan ilişkilerine yönelik soruları da yanıtladı.

Yunanistan'ın Korfu adasında bu haftasonu düzenlenecek AGİT Gayrıresmi Bakanlar toplantısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan'la görüşmesinin öngörülüp öngörülmediğinin sorulması üzerine Özügergin, program üzerinde çalıştıklarını, şu anda bir tek Yunanistan Dışişleri Bakanıyla görüşmenin belli olduğunu kaydetti.

Özügergin, toplantı çerçevesinde başka görüşmelerin de olabileceğini ancak şu anda somut bir bilginin olmadığını bildirdi.

"Ermenistan'la müzakere sürecinin olumsuz seyrettiği" yönündeki yorumların ve haberlerin hatırlatılması üzerine Özügergin, iki ülke ilişkilerinin normalizasyonunu hedef alan bir sürecin yaşandığını kaydetti ve şöyle konuştu:

"Her iki ülkeyi ilgilendiren tüm konuların ele alındığı görüşmeler yapılıyor ve bir noktaya gelindiği zaten geçen Nisan ayında yaptığımız açıklamada ortaya konmuştu. Müzakereler sürüyor. Çeşitli düzeylerde müzakereler sürüyor. Dolayısıyla Sayın Başbakan'ın da ortaya koyduğu ilkeler çerçevesinde müzakerelerin sürdüğünü söyleyebilirim."

AB'nin Kafkasya'dan Sorumlu Büyükelçisinin Ermenistan'la ilişkiler konusunda, yol haritasının askıya alındığı ve Türkiye'nin adım atması gerektiği yönündeki ifadelerinin hatırlatılması ve yol haritasının ne zaman açıklanacağının sorulması üzerine, Özügergin şunları kaydetti:

"Koşullar uygun olduğunda açıklanır tabii. Belirli ilkeler çerçevesinde mutabakata varıldığını söyledim.

Önemli olan burada bizim ortaya koyduğumuz ilkeler. Ermenistan'la tüm konuları ele aldığımızı söylüyorum. Diğer taraftan, Azerbaycan ve Ermenistan arasında da süren bir süreç olduğunu ve iki sürecin birbirini muhakkak ki etkilemekte olduklarını da söylüyoruz."

Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanlarının en son St. Petersburg'da bir araya geldiklerini belirten Özügergin, orada bir açıklama yaptıklarını kaydetti. Özügergin, bu açıklamada görüşmenin yapıcı bir ortamda gerçekleştiğini, ilerlemenin gerekli olduğu konusunda uzlaşıya vardıklarını ve mekik diplomasisine devam edilmesi gerektiğini söylediklerini anımsattı.

Türkiye'nin Yukarı Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözümüne destek verdiğini söylediğini belirten Özügergin, bu sürecin olumlu ilerlemesinin Kafkasya'da barış ve istikrarın tesisine olumlu katkılarda bulunacağını ifade ettiklerini de bildirdi.

"ABD Başkanı Barack Obama'nın Temmuz ayı başında Rusya'ya yapacağı ziyarette Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşebileceği ve Yukarı Karabağ konusunun ele alınabileceğinin" hatırlatılması üzerine de Özügergin, Temmuz başında Obama'nın Rusya'ya bir ziyaret yapacağı konusunda duyum aldıklarını ifade etti.

Özügergin, Minsk sürecinin çerçevesinde görüşmelerin yapılıp yapılmayacağının bilinmediğini ancak ilerleme olursa olumlu karşılayacaklarını, atılacak her adımı destekleyeceklerini kaydetti. Böyle bir görüşme olacaksa bunun bir fırsat olacağını belirten Özügergin, "Her atılan adım, bir amaca ve hedefe doğru gidiyorsa bunu olumlu karşılarız. Yukarı Karabağ sorununun çözümü bölgedeki istikrarı tesis eder ve sürdürülebilir kılar" dedi.

Sözcü Özügergin, Türkiye-Ermenistan müzakerelerinde Yukarı Karabağ sorununun ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine de görüşmelerde ele alınan konularda ayrıntıya girmenin sürece zarar verebileceğini kaydetti.

"Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın Futbol maçı için Türkiye'ye gelmesi bekleniyor mu" sorusuna ise Özügergin, şu yanıtı verdi:

"Daveti, Cumhurbaşkanı olduğu için Sayın Cumhurbaşkanımız yapar. Zamanı geldiğinde bu konudaki talimatını bize iletecektir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*