Türkiye fena halde yaşlanıyor!

Türkiye fena halde yaşlanıyor!.11222
  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Kalınkara'ya göre Türkiye'de şu anda yüzde 8.6 olan yaşlı nüfus oranı 2030 yılında yüzde 15'e yükselecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip olmakla övünen Türkiye, hızla yaşlanıyor. Türkiye'de şu anda yüzde 8.6 olan yaşlı nüfus oranının 2030 yılanda yüzde 15'e ulaşacağını belirten uzmanlar, "Yaşlılarla ilgili politikalar şimdiden belirlenmeli" dedi.
Pamukkale Üniversitesi Denizli Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Yaşlı Sorunları Araştırma Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Velittin Kalınkara'nın, 'Türkiye'de Yaşlı Nüfusun Dağılımı' araştırması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Türkiye'de yaşlılığın bir sorun olarak görülmediğini anlatan Kalınkara, şöyle konuştu:
"Dünyada 629 milyon olan 60 ve daha yukarı yaşlı nüfusun, 2050'de 2 milyara (yüzde 14) ulaşacağı öngörülüyor. Türkiye'deyse bu orana 2030'da ulaşılması bekleniyor. Yaşlı nüfustaki artış Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini şimdiden aşıyor. Demografik tahminlere göre, 2030'lu yıllarda Türkiye nüfusun yaklaşık yüzde 15'i yaşlı olacak."
Emeklilik ve göç gibi etkenlerin bölgelere göre değişiklik gösterdiğini kaydeden Kalınkara, Çanakkale ve Balıkesir'i emekli, doğu illerini de göç veren iller olarak niteledi. Kalınkara "3.2 milyon yaşlı kırsal alanda, 2.5 milyon yaşlıysa kentlerde. Hızlı göç nedeniyle kırsal kesim hızla yaşlanıyor" dedi. Ege'nin yaşlı nüfus açısından Türkiye genelinin üzerinde olduğuna dikkat çeken Kalınkara, kadın yaşlı sayısının daha hızlı arttığını belirtti.

En yaşlı il Kastamonu
Kalınkara'nın araştırmasında göre 60 yaş üzerinde nüfus oranı en fazla olan il yüzde 17.6'yla Kastamonu. Onu Sinop, Artvin, Çanakkale, Balıkesir, Burdur, Bolu, Giresun, Kırklareli ve Bartın izliyor. Hakkâri, Van, Ağrı, Bitlis, Bingöl genç nüfusa sahip iller listesinde ilk sıralarda. Onları Kocaeli, İstanbul, Konya ve Ankara izliyor.
Kalınkara, yaşlı nüfusun yaşadığı çevredeki yaşam biçiminde önemli değişiklikler olacağını belirterek, "Bunlar için özel bakım hizmetlerine gerek duyulacaktır. Yetişkin çocuk sayısı azalacak, işgücüne katılan kadın sayısı artacak ve çocukların iş nedeniyle coğrafi hareketlilikleri yükselecek. Yöneticiler bir an önce yaşlılarımıza yönelik çalışmalara başlamalı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious