Türkiye Filistin'de barış ve huzur için elinden geleni yapacak

Türkiye Filistin'de barış ve huzur için elinden geleni yapacak.10458
  • Giriş : 17.12.2007 / 12:00:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 12:16:20

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Filistin'in Türk halkının gönlünde önemli bir yeri olduğunu, Filistinlilerin kardeş halk olarak görüldüğünü belirterek, Türkiye'nin Filistin'de barış ve huzurun gelmesi için elinden geleni yapacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Filistin Bağışçılar Konferansına katılmak için Paris'te bulunan Babacan, Türk basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi.

Türkiye'nin bölgeye ilişkin yardım projelerini hatırlatan Babacan, Türk, İsrail ve Filistinli iş adamlarının Batı Şeria ile İsrail sınırı arasında ortaklaşa kuracağı, daha çok Filistinli gençlerin istihdam edilmesini sağlayacak Erez Sanayi Bölgesi projesine Türkiye'nin verdiği büyük öneme işaret etti.

Babacan, Türkiye'nin yine İsrail ve Filistinli öğrenciler için, içinde bir hastanenin de bulunacağı, Türkiye'den bir üniversitenin desteğiyle kurulacak eğitim merkezi projesini yakından takip ettiğini de ifade etti.

Bağımsız sınırları içinde güvenliğini sağlamış, ayaklarının üzerinde durabilen, ekonomik açıdan sürdürülebilir bir yapıya sahip Filistin devletinin kurulmasına büyük önem verdiklerini belirten Babacan, bu konuda Türkiye'nin elinden gelen her türlü yardımı yapacağını söyledi.

Babacan, son zamanlarda Gazze Şeridi'ndeki gerginlik ve Doğu Kudüs'te tek taraflı yerleşim birimleri inşasının Türkiye'yi endişelendirdiğini ifade etti.

Sohbet toplantısında Türkiye'nin sınır ötesi operasyonuyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Babacan, Türkiye'nin gerek Orta Doğu'da, gerekse Avrupa'da ve ABD'de sınır ötesi operasyonla ilgili yoğun temaslarda bulunduğunu kaydetti. Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Niyetimizi iyi anlattığımızı düşünüyorum. Hedefin terörle mücadele olduğunu herkes anladı. Meşru zeminde hareket ediyoruz. Her adımı düşünerek atıyoruz. Beklenmedik bir gelişme yok."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious