Türkiye genelinde kayda giren 1852 kurban kazası

  • Giriş : 20.12.2007 / 18:49:00

Kurban Bayramı'nın ilk gününde, çeşitli yerlerde kurban kesimi sırasında 1852 kişi bıçakla kendini yaraladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alanya ilçesinde Mustafa Yılmaz (64) evinin önünde kurban kesmeye hazırlandığı sırada kalp krizi geçirdi. Yılmaz, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Adıyaman'da, İbrahim İzci (41), Sümerevler Mahallesi'ndeki evinin önünde kurban keserken rahatsızlandı. Yakınları tarafından Adıyaman 82. Yıl Devlet Hastanesine götürülen İzci, burada yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Hastane yetkilileri, 4 çocuk babası İzci'nin, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiğini bildirdiler.

-KENDİLERİNİ YARALADILAR

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde, kurban kesim merkezleri dışında kesim yapanlardan 16'sı kendini yaraladı. Çoğunluğu ellerinden yaralanan vatandaşlar, Alanya Devlet Hastanesinde tedavi edildiler.

Öte yandan, belediyenin ve bazı özel şirketlerin kurduğu kurban kesim merkezlerine rağmen çok sayıda vatandaş, yine sokakta ya da evlerinin bahçesinde kurban kesmeyi tercih etti. Kaçan ve kaçmaya çalışan hayvanlar da zaman zaman ilginç görüntülerin çıkmasına neden oldu.

İzmir'de, kurban keserken kendini yaralayan 21 kişi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvurdu. Bunlardan 2'sine cerrahi müdahale yapıldığı, diğerlerinin daha küçük kesikler nedeniyle başvurduğu öğrenildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine de 16 kişinin başvurduğu, bu kişilerden birinin gözlerine tekme yediği için hastaneye geldiği öğrenildi.

Bursa'da, İl Sağlık Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, il merkezinde kurban keserken yaralanan biri ağır 10 kişi Bursa Devlet, 34 kişi Çekirge Devlet, biri ağır 48 kişi Şevket Yılmaz Devlet, 2'si ağır 55 kişi Yüksek İhtisas Hastanelerine başvurdu. İlçelerde ise 60 kişi İnegöl, 22 kişi Mudanya, 5 kişi Orhaneli, biri ağır 14 kişi Mustafakemalpaşa, 20 kişi Orhangazi, 15 kişi Yenişehir, 8 kişi İznik, 6 kişi Gemlik, 2 kişi de Harmancık Devlet Hastanelerinin acil servislerine müracaat etti.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran 246 kişiden 196'sının kendilerini yaraladığı, Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine yapılan başvurunun 40 olduğu, bunlardan birinin de kesmek istediği büyükbaş hayvanın altında kalması nedeniyle kolunun kırıldığı belirtildi.

Denizli'de kurban keserken çeşitli yerlerinden yaralanan 170 kişi Denizli Devlet Hastanesine, 20 kişi Servergazi Devlet Hastanesi, 10 kişi ise Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi acil servislerinde tedavi edildi.

Şanlıurfa'da kurban kesimi sırasında yanlışlıkla kendini yaralayan 40 kişiye Şanlıurfa Devlet Hastanesi, 35 kişiye ise Balıklıgöl Devlet Hastanesinde müdahale edildi.

Erzurum, Kars ve Bingöl'de ise toplam 75 kişi çeşitli hastanelere başvurdu. Zonguldak'ta 12, Karabük'te ise 8 kişi gittikleri hastanelerde ayakta tedavi edildi.

Malatya'da çeşitli yerlerinden yaralanan 20 kişi hastanelere başvurdu. Kocaeli'nde 30 kişi Kocaeli Devlet Hastanesine, 12 kişi ise İzmit Devlet Hastanesine başvurdu. Yaralıların çoğuna ayakta müdahale edildi.

Trabzon, Rize, Giresun ve Bayburt'ta ise 124 kişi kurban kesimi sırasında çeşitli yerlerinden yaralandı.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde ise çeşitli yerlerinden yaralanan 20 kişi Gölbaşı Devlet Hastanesi Acil Servisine başvurdu.

Kurban Bayramı'nın ilk gününde toplam 1852 kişi kurban kesimi sırasında kendini bıçakla el, yüz ve ayaklarından yaralayarak, hastanelerin acil servislerine başvurdular.

-KAÇAN KURBANLIKLAR-

Zonguldak'ta, Birlik Mahallesi'nde Mevlüt Danabaş'ın kesime götürdüğü boğası, bağlı bulunduğu araçtan iplerini kopartıp yolda 2,5 kilometre giderek ormanlık alana kaçtı.

Yanına yaklaşanlara saldıran boğayı, vatandaşlarla birlikte etkisiz hale getirmeye çalışan Danabaş, başarılı olamayınca polisten yardım istedi. Mahalleye gelen polis, hayvanın uyuşturulması için belediye ekiplerine haber verdi.

Belediye ekiplerinin kullandığı uyuşturucu iğneler boğaya isabet etmedi. Bir polis memurunun tabancayı alarak hayvana attığı uyuşturucu iğneler, isabet etmesine karşın etki göstermeyince boğa ormanın içine kaçarak gözden kayboldu. Ormanda boğayı arayan bir polis memuru, düşerek dizinden hafif yaralandı.

Daha sonra tekrar ortaya çıkan boğayı takip eden polis, hayvana 15 kadar uyuşturucu iğne attı. İsabet eden iğneler ve yorgunluğun etkisiyle sersemleyen boğa, kaçtığı bölgenin yakınlarında sıkıştırıldı.

Çevredeki vatandaşların yola gerdikleri ipi boynuna doladıkları boğa, kaçmasından yaklaşık 6 saat sonra etkisiz hale getirildi. Boğa, yakalandığı yerde kesildi.

Malatya'da, Yeşiltepe Mahallesi'ndeki canlı hayvan pazarında kamyonete bindirilmek istenen boğa sahibinin elinden kaçınca, pazarda kısa süreli bir arbede çıktı. Vatandaşlar ve zabıta görevlileri, 20 dakikalık uğraşın ardından kızgın boğayı yakaladılar.

Bu arada, kurbanlıklarını otomobillerinin koltuklarında ve omuzlarında taşıyan vatandaşlar renkli görüntüler oluşturdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious