Türkiye gölgeye hücum etti

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Meteoroloji yetkililerinin günlerdir uyarısını yaptığı sıcak hava tüm yurtta nefesleri kesti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaz mevsiminin en sıcak haftasonlarından birini yaşadık. Meteoroloji yetkililerinin günlerdir uyarısını yaptığı sıcaklar tüm yurdu esir aldı. Diyarbakır'dan İstanbul'a, Ankara'dan Edirne'ye kavuran sıcaklar birçok kentte sokakları boşalttı. Sıcak yanında havanın rüzgarsız oluşu ve aşırı nem hissedilen hava sıcaklığını kimi kentlerde 43 dereceye kadar yükseltti.

Sahil şeritlerinde serinlemek için denize girerken, deniz suyu sıcaklığının Antalya'da 29, Çeşme'de 27 dereceyi bulması nedeniyle fayda sağlamadı. Özellikle büyük kentlerdeki havuzlarda kalabalık nedeniyle kimi zaman suyu görmek mümkün olmadı.

İstanbul da dün en zor günlerinden birini yaşadı. Aşırı sıcak ve nem nedeniyle Boğaz'da nem tabakası oluştu. Kentte meydanlar boşaldı, havuz, plajlar ve parklar ise tıklım tıklım doldu.

İKİNCİ BİR EMRE KADAR DİKKAT!

MEVSİM normallerinin 6 ila 8 derece üzerinde seyretmesi nedeniyle İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı. Vatandaşların uyarılara kulak asmaması durumunda sıcak ve nemin, insan sağlığını olumsuz etkileyebileceği açıklayan müdürlük özellikle çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastalarının daha fazla etkilenebileceği uyarısında bulundu.

Açıklamada şu önerilerde bulunuldu:

Kanser, kalp, tansiyon hastasi iseniz kemoterapi tedavisi görüyorsunuz güneşten korunun.

Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalmayın sık sık ılık suyla duş yapın.

Açık renli bol giysiler giyin, koruyucu gözlük takın, koruyucu güneş kremi kullanın.

Sıcak çarpması olan kişileri önce serin ve gölge bir yere alın. Vücudundaki sıkı giysileri çıkarın. Başı ve vücudu ıslatarak serinletin. Ağır durumdakileri sağlık kuruluşuna götürün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious