Türkiye güvenilir yegane arabulucu

Türkiye güvenilir yegane arabulucu.12880
  • Giriş : 04.01.2009 / 16:12:00

Yunan basını, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ortadoğu krizi konusunda cesur bir politika izlediği" değerledirmesinde bulundu. Basın, Erdoğan'ın Ortadoğu turuna geniş yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunan basın yayın organları, Türkiye'nin, İsrail'in Gazze saldırılarına karşı olan tutumuna ve Başbakan Erdoğan'ın Ortadoğu turuna geniş yer verdi.

Gazeteler, konuya ilişkin haber yorumlarında, "Başbakan Erdoğan'ın Ortadoğu'daki kriz konusunda cesur bir politika izlediği" görüşünde birleşti.

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, "Cesur Erdoğan Politikası" başlıklı yorumunda, "Erdoğan hükümetinin Ortadoğu krizi konusunda izlediği politika sonucunda, 60 yıllık Arap - İsrail çatışmasında Türkiye'nin güvenilir uluslararası arabulucu olarak başrol oynadığını" yazdı.

"Türk hükümetinin, şu anda Ortadoğu kriziyle ilgili, İsrail'den İran'a kadar tüm taraflarla güven ilişkileri bulunan ve iletişim kanalları olan tek hükümet olduğu" belirtilen yorumda, "Türkiye'nin, Arap dünyası ile daha önce olan ilişkileri göz önüne alındığında, bugünkü durum, şüphesiz Erdoğan'ın dış politikasının başarısıdır" ifadesi kullanıldı.

Ethnos gazetesi, "Erdoğan'ın Galip Geldiği Diplomatik Masa Tenisi" başlığını kullandığı haberinde, "ABD, AB ve Rusya gibi büyük güçler İsrail saldırıları karşısında kayıtsız kalırlarken, Erdoğan'ın yetenekli bir arabulucu şeklinde ortaya çıkarak herkesi etkilediğini" yazdı.

Başbakan Erdoğan'ın, İsrail saldırılarına karşı daha ilk baştan verdiği tepkinin, "Türkiye içinde ve dışında olduğu kadar, liderlerinin ılımlı tepkilerinden hayal kırıklığına uğrayan Arap dünyasında da kendisine puan kazandırdığı" vurgulandı.

Gazete, "BM Güvenlik Konseyi'nin önerisinin, taraflar arasındaki ateşkesin ötesinde, Türkiye'nin arabuluculuğuyla, Hamas ile El Fetih arasında da bir anlaşma sağlanmasını öngördüğünü" kaydetti.

Diğer yandan Elefterotipiya gazetesi, "Türkiye Şimdi Yeni Rol Araştırıyor" başlıklı haberinde, "Türkiye'nin, Ortadoğu konusuyla ilgili siyasi ortamı en iyi şekilde değerlendirerek kendi milli çıkarlarını öne sürdüğünü" yazdı.

"Ankara'nın, Ortadoğu konusunda, uzun vadeli Türk-İsrail işbirliğinden elde edilen yararları riske sokmadan, Arap nüfusun İsrail karşıtı duygularını tatmin eden bir politika izlediği" belirtilen haberde, "Türkiye;nin, Gazze aracılığıyla Ortadoğu ekseninde yeniden bir rol arayışı içerisine girdiği" ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*