'Türkiye hedeflerini yakalayabildi' İşte o sözler!

  • Giriş : 31.10.2007 / 12:20:00
  • Güncelleme : 31.10.2007 / 12:17:39

FED Başkanı Bernanke: ''Türkiye makroekonomik hedeflerini yakalayabildi'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri olumlu buluyor.

IMF - Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde Türk ekonomi yetkilileriyle bir araya gelen Bernanke, ekonomi ve para programının başarılı olduğunu ve bu çerçevede, Türkiye'nin makroekonomik hedeflerini yakalayabildiğini vurguladı.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, başkent Washington'da, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke ile başbaşa bir görüşme yapmıştı.

Bernanke'nin ABD Merkez Bankası'ndaki (FED) makamında gerçekleşen görüşmede, küresel ekonomideki büyüme, küresel likidite ve konut kredisi piyasasındaki gelişmeler de ele alınmıştı.

Yetkililer, bu görüşmenin ilk kez bir Türk Bakan - ABD Merkez Bankası Başkanı görüşmesi olduğunu vurgulamışlardı.

Akademisyenlik döneminden Türkiye ekonomisi hakkında bilgisi olan Bernanke, "para, döviz politikaları, kredi piyasası sorunları, enflasyon hedeflemesi" gibi konulardaki çalışmalarıyla tanınıyor.

Bernanke, TC Merkez Bankası'nın resim koleksiyonundan, klasik ve modern Türk resmini temsil eden 35 eserin yer aldığı sergi, Amerikan Merkez Bankası (FED) binasında düzenlenen törene katılarak, Devlet Bakanı Şimşek ve Merkez Bankası Durmuş Yılmaz ile sohbet etmişti.

TCMB Başkanı Durmuş Yılmaz, 2007 yılının, yükselen piyasalardaki en başarılı beş Merkez Bankası Başkanı arasında gösterilmişti. IMF - Dünya Bankası yıllık toplantılarının resmi yayın organı olan "Yükselen Piyasalar" dergisi tarafından yapılan değerlendirmede, Durmuş Yılmaz 'Başarılı Para Politikası' nedeniyle, "Yükselen Avrupa Piyasalarının En Başarılı" Merkez Bankası Başkanı" ödülüne layık görülmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious