Türkiye her şeyi başarır!

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

KKTC Silahlı Kuvvetler Günü resepsiyonunda Org. Özkök ve Org. Büyükanıt bir süre sohbet ederek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kıbrıs'ın Türkler tarafından fethinin 435'inci, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın kuruluşunun 48'inci ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın kuruluşunun 30'uncu yıl dönümü, KKTC Silahlı Kuvvetler Günü olarak Merkez Orduevi'nde düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyonda, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Genelkurmay Başkanlığı'na 30 Ağustos 2006 gününden geçerli olmak üzere atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt bir süre sohbet ederek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yeni görevinden ötürü Büyükanıt'ı kutlayan ve hayırlı olsun dileklerini ileten Özkök, her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu kaydetti.

Atamaya ilişkin tartışmalarla ilgili soru üzerine Özkök, 'Hep Şuraya bağlıyorlar ama atamalar ayrı bir konudur ve tamamen bağımsızdır. Herhangi bir teklife ihtiyaç yoktur. Doğrudan doğruya hükümet teklif eder, Cumhurbaşkanı onaylar' dedi.

Büyükanıt da bu konuya ilişkin pek çok kez açıklamalarda bulunduklarını ancak yeterince izah edilemediğinin anlaşıldığını kaydetti.

Bundan sonra tartışmaları erkenden sona erdirmek için böyle bir teamülün oluşup oluşmayacağına ilişkin soru üzerine Özkök, bunu görmek için daha erken olduğunu belirterek, 'Gerek olursa yapılır, daha güzel bir sistem bulunabilir ya da eskisi gibi yapılır. Bunlar oluşacak şartlara bağlı. Şimdi bunun böyle olmasını uygun bulduk' diye konuştu.

Özkök, bu gelişmeden Büyükanıt'ın da haberi olmadığını belirtirken, Büyükanıt da eşinin haberi kendisinden önce tv'den öğrenip, telefon ettiğini söyledi.

Emekliliğinde neler yapacağına yönelik soru üzerine Özkök, Turgutlu'da hatıraları ve akrabaları olduğunu belirterek, Turgutlu'nun emekliler için iyi bir yer olduğunu söyledi. Özkök, 'Orada ne İstanbul'un kalabalığı ne Ankara'nın bürokratik, politik havası yok' diye konuştu. Ancak 1-2 sene İzmir'in içinde kalacağını kaydeden Özkök, evinin tamamlanmasının ardından Urla'ya geçeceğini belirtti.

Özkök, 'Zor bir görev devrediyorsunuz, neler hissediyorsunuz?' sorusuna, bunları devir teslim töreninde söyleyeceğini belirterek, 'İnsanın bir yola çıkması ve o yolun en sonundaki hedefe kadar ulaşması, elinden geldiğince ülkesine ve ulusuna hizmet etmesi ve yerini pırıl pırıl bir arkadaşına devretmesi büyük rahatlık veriyor. Görevini yapmış olmanın huzuru ve mutluluğu oluyor' dedi.

TSK'da yapılan işlerin aslında kolay işler olmadığını ifade eden Özkök, 'Ne kadar gerilimli olduğunu biliyorsunuz ama birileri bunları yapmalı. Biz seve seve kalben yaptık. Ama yorgun hissetmiyor musunuz, hissediyorsunuz. Birçok şeyi erteliyorsunuz. Emekli olunca yaparım diyorsunuz ama ben emekliliğimi aldıktan sonra bir emeklilik zamanından daha uzun süre görev yaptım. 47 yıldır subayım, 52 senedir de üniforma giyiyorum' diye konuştu.

Büyükanıt da bir soru üzerine, Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiği belirterek, 'Kimse Türkiye'yi küçük görmesin. Türkiye her şeyi başarır' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious