Türkiye her yıl yüzde 7.5 büyümeli!

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin dışarıdan borç para almadan her yıl en az yüzde 7.5 oranında büyümesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Denizli Ticaret Odası'nın (DTO) 80. Yıl Kutlama Etkinlikleri, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan 80. galasıyla sona erdi. Törene katılan Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başkan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin kişi başına gelirinin Güney Kore'yle beraber 1968 yılında AB ülkelerine göre yüzde 16, ABD'ye göre yüzde 9 civarında olduğunu ancak Güney Kore'nin günümüzde yüzde 62-63'lere yükselirken Türkiye'nin aynı derecede büyüyemediğini vurguladı

Cumhuriyet döneminde Türkiye'nin ortalama yüzde 4,5 büyüdüğünü ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Böyle giderse 2047'de AB'nin fert başına gelirinin yüzde 50'sini yakalarız. Yüzde 7,5'lik büyümeyi sağladığımızda, 2019'da bu rakamı yakalayacağız. İyi yönetim olursa 2019'da kişi başına gelirimiz 21 bin, kötü yönetim olursa 13 bin dolar olacak. Bunu sağlamak için yüzde 7,5 büyüme olmalı. Bu ülkeyi kim yönetirse yönetsin, yüzde 7,5'un altında büyümeyi kabul etmiyoruz. Ülkede 2,5 milyon resmi işsiz var. Her yıl 700 bin gence iş bulmamız gerekiyor. Dolayısıyla bütün meselelerin çözümü yüzde 7,5 büyümede yatıyor.'' dedi.

Türkiye'de ekonomide ilk defa doğru bir model seçildiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, "Eskiden hep kamu eliyle yatırım yapılırdı. Kamu eliyle yatırım yapıldığı zaman para yoksa borçlanılırdı. Borç alan emirde alır. O nedenle borçlarımızı kapatmamız lazım. Bütçe açığını kapatıp namerde muhtaç olmamak gerekir. Yoksa IMF'den şikâyet etmeye filan hakkımız yok. Bize şunu yap, bunu yap derler. Biz imparatorluk kurmuş bir devletiz bize yakışmıyor." dedi.

'BİR AY OLDU SPK BAŞKANI BELLİ DEĞİL'

Merkez Bankası Eski Başkanı Süreyya Serdengeçti ise, uygulanan para politikaları konusunda açıklamalarda bulundu. Serdengeçti, "Birtakım dalgalanmalar yaşıyoruz. Kimileriniz bunun kriz olduğunu düşünebilir. Kimi buna kriz diyor. Ben ise buna bir çalkantı diyorum. Ekonomik kriz büyümenin çok yavaşladığı ve hatta küçülmeye dönüştüğü ortamlarda olur. 2001 buna iyi bir örnektir. Türkiye ekonomisi 2001 yılından itibaren hiç kriz yaşamamıştır." dedi.

Geçen bahar ayında kurların yükselmesinin kriz olmadığını vurgulayan Serdengeçti, "2001yılından beri 7 defa çalkantı olmuştur. Ekonomi için çalkantılarda iyi değildir. Bu çalkantılar eğer bir ülkede ekonomik program uygulanıyorsa o programın aksamasından meydana gelebilir. Geçmiş yıllarda Türkiye'de bu tip olaylar yaşandı. Geçen bahar ayında yaşanan çalkantıda merkez bankası ile hükümet arasındaki iletişim bozukluğu ortaya çıktı. Merkez bankasına kızmıyorum çünkü başkanın ataması gecikmiştir. Halen merkez bankasındaki boş üyelere bakarsanız bu devam etmektedir. 1 ay oldu Sermeye Kurulu Başkanının ismi belli değil." şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından başta TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Denizli'nin eski valilerine birer şükran plaketi verildi. Törende Denizli dışında yaşayan, medya, sanat ve iş dünyasındaki başarılı 158 Denizli'liye plaket verildi. Plaket verilen Zaman Gazetesi yazarı Kadir Dikbaş ile Zaman Gazetesi muhabiri İbrahim Balta'nın plaketini DTO Başkanı Mehmet Yüksel verirken, gazetenin Zaman Gazetesi ekonomi yazarı M. Ali Yıldırımtürk plaketini Denizli Valisi Hasan Canpolat'ın elinden aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious