Türkiye hipertansiyon hastası

Türkiye hipertansiyon hastası.12085
  • Giriş : 03.07.2009 / 22:47:00

“Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyasının ikincisi sona erdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği'nin, Sağlık Bakanlığı'nın onayı ile düzenlediği “Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz” kampanyasının ikincisi sona erdi.

Kampanya kapsamında, İstanbul, Ankara ve Antalya'da 31 bin kişinin tansiyonunun ölçülerek, vatandaşlara hipertansiyon konusunda bilgi verildi.
Tarama sonuçlarında, halkın yüzde 11'inin daha önce hiç tansiyon ölçtürmediği, bu kişilerin de yüzde 26'sının hipertansiyon hastası olduğu ortaya çıkarken, genel tarama sonucunda ise Türkiye'de yaşayanların yüzde 41'inin hipertansiyon hastası olduğu saptandı.Tansiyonu en fazla tetikleyen etkenler ise sırasıyla stres, beslenme ve tuz tüketimi olarak belirlendi.

-TÜRKİYE'DE HİPERTANSİYON GİDEREK ARTIYOR-

2009 kampanyasını değerlendiren Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Sindel, hipertansiyonun görülme sıklığında yıldan yıla artış yaşandığını saptadıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz kampanyamızla bu yıl 31 bine yakın vatandaşımıza ulaştık, taramalar yaptık ve bilgi aktarımında bulunduk. Elde ettiğimiz sonuçlar, hipertansiyonun ülkemizde giderek artan bir seyir izlediğini bir kez daha ortaya koydu. 2003'te yaptığımız Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması'nda saptadığımız yüzde 31,8'lik görülme oranının, bu proje kapsamında yüzde 41,1'e kadar yükseldiğini gördük.”

Hipertansiyonun dünyada önlenebilir ölüm nedenleri arasında ilk sırada olduğunu ve bu hastalığın getireceği sorunlar konusunda bilinçlenmenin ölümlerde yıllar içinde önemli oranda azalmaları beraberinde getireceğini belirten Sindel, “Sağlık sorunu olsun ya da olmasın, herkes yılda en az bir kez mutlaka tansiyonunu ölçtürmelidir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*