Türkiye hızlı gelişen savunma sanayisine sahip olacak

Türkiye hızlı gelişen savunma sanayisine sahip olacak.17254
  • Giriş : 11.05.2008 / 22:46:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 22:05:52

Türkiye dünyanın en hızlı gelişen savunma sanayilerinden birine sahip olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, önümüzdeki bir kaç yılın Türk Savunma Sanayi açısından çok önemli olduğunu vurgularken, ''birkaç yıl içinde bir çok kritik proje
ürüne dönüşmeye başlayacak ve Türkiye dünyanın en hızlı gelişen savunma
sanayilerinden birisine sahip olacak'' dedi.

AA muhabirinin, Türk Savunma Sanayinin içinde bulunduğu durum ve savunma
projeleri konusundaki sorularını yanıtlayan Bayar, Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin durumu nedeniyle, Türkiye'nin güçlü bir orduya sahip olması gerektiğini ve ordunun ihtiyaçlarının önemli bir kısmının yerli imkanlarla karşılanmasının önemli olduğunu ifade etti.

Bayar, ''bir iki yıl içinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm ihtiyaçlarının yarısını tamamen yerli imkanlarla karşılar hale geliriz'' şeklinde konuştu.

En son 2006 yılı verilerine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının yüzde 42'sine yakını yerli imkanlarla karşılanıyor.

EN İYİ REFERANS TÜRK ORDUSU...

Müsteşar Bayar, özgün savunma sanayi ürünlerinin, dünyanın en etkili ordularından birisi olan Türk ordusu tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda denendiği için de uluslararası piyasalarda büyük talep gördüğünü söyledi.

İki yıl içinde, Türk savunma sanayinin yıllık ihracatının yıllık, üç yıl içinde 1,5 milyar dolar düzeyine ulaşacağı tahmin ediliyor.

SAVUNMA SANAYİ PROJELERİ...

Önemli projeler arasında, Roketsan tarafından yürütülen, orta ve uzun vadeli tanksavar silah projelerinin bulunduğunu belirten Murad Bayar, tanksavar silah projeleri konusunda tasarımların geliştirildiğini ve birkaç yıl içinde Türkiye'nin kendi özgün tanksavar silah sistemlerini kullanabilir hale geleceğini kaydetti.

En son Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) toplantısında, orta menzilli modern tanksavar projesinde, Rus Rosoboronexport firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini hatırlatan Bayar, buradaki seçim ile ilgili olarak, ''Rusya'nın tanksavar silah sistemi gerçekten güzel ve ihtiyacı en iyi şekilde karşılayacak olan bir sistemiydi, biz de bu nedenle onu seçtik. Bunu, bundan böyle Rusya ile olan projeler için iyi bir örnek oluşturmasını istiyoruz, Rusya Türkiye için önemli bir ülke ve savunma sanayinde uzun vadeli bir işbirliği içinde
olabiliriz'' şeklinde konuştu.

HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ...

Hava savunma sistemlerinde, ciddi geliştirme projelerine başlayacaklarının altını çizen Bayar, hava savunma sistemleri konusunda şöyle konuştu:

''Mobil hava savunma sistemlerinden ihtiyacımızın yarısını ihale ile doğrudan temin ederken, geri kalanını da özgün yerli üretim ile karşılayacağız.

Uzun menzilli, yüksek irtifa hava savunma sisteminde Rusya'nın da aralarında bulunduğu dört ülke ile görüşüyoruz. Rusya'nın ürün hattı şuanda S-300 ve bu hat yenilenerek S-400'e geçiş yapılacak. S-400'de alternatifler arasında bulunuyor.''

GÖKTÜRK PROJESİ...

Bir başka önemli savunma sanayi projesi olan Göktürk projesinde, uydu entegrasyon merkezinde hem gözlem hem de haberleşme uydularının montaj ve entegrasyonu tek bir merkez de TAI'deki merkezde yapılacağını belirten Bayar, ''TAI, Türkiye'nin tek uydu merkezi olacak'' dedi.

Türkiye'nin, bundan böyle yoğun bir şekilde uydu fırlatma sürecine gireceğinin altını çizen Bayar, şöyle devam etti:

''Askeri, ticari ve araştırma uydu ihtiyaçlarını göz önüne aldığımız zaman, Türkiye, en geç 1,5 yılda bir uydu fırlatmak zorunda kalacak. Böyle bir yoğunluk ciddi bir altyapı ihtiyacını gerektiriyor.

Yani yeni uydu merkezi ile Türkiye'de yeniden bir TAI kurmuş olacağız. TAI 140 milyon dolarla kuruldu, uydu merkezi için de benzer yatırım gerçekleştireceğiz.

Göktürk projesi, sadece bir gözlem uydu projesinin çok ötesine geçti ve geniş kapsamlı bir uydu sistemi haline geldi.''

VIP uçak alımı konusuna da değinen Bayar, VIP konusunu, önümüzdeki İcra Komitesi toplantına karar olarak getirmeyi amaçladıklarını söyledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious