Türkiye hızlı trenine kavuştu

  • Giriş : 18.10.2007 / 17:08:00

Türkiye, demir yollarında yeni bir dönemi başlatacak olan ilk hızlı trenini, İspanya'dan teslim aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TCDD Genel Müdürlüğünün, İspanyol CAF Firmasına sipariş ettiği iki hızlı trenden ilkinin yapımı tamamlandı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, CAF'ın İspanya'nın kuzeyindeki San Sebastian'daki üretim tesislerinde düzenlenen törenle Türkiye'nin ilk hızlı trenini teslim aldı.

Karaman, törende yaptığı konuşmada, "Türkiye'de ilk defa hızlı treni görmek bize nasip olacak. İspanya bundan 15 yıl önce bu heyecanı duydu. Biz de bu heyecanı şimdi duyuyoruz" dedi.

Trenin Türkiye'ye gelişinden sonra Türkiye'nin dünyada 8, Avrupa'da 6'ncı hızlı tren işletilen ülke haline geleceğini kaydeden Karaman, bunda İspanya'nın büyük katkısı olacağını vurguladı.

Karaman, Türkiye'de hızlı tren çağını başlatırken bu konuda ileri olan bütün ülkelerin deneyiminden yararlandıklarını, hızlı tren hattındaki ilk testlerin İtalya'dan gelen setle yapıldığını anımsattı.

Karaman, "CAF'tan aldığımız trenlerle testlere devam edeceğiz. Bugün teslim aldığımız tren, kasımın ikinci haftasında Türkiye'de olacak ve bu ilk trenimiz olacak. Daha sonra ikinci bir tren daha gelecek 5-6 ay sonra. 2009 sonuna kadar 10 setimiz olacak ve bu arada Ankara-Konya hızlı tren projesi de tamamlanacak. Trenler, şehirleri birbirine banliyö haline getirebiliyor" diye konuştu.

Karaman, trenleri başlangıçta Türk ve İspanyol makinistlerin birlikte kullanacağını, eğitimlerden sonra Türk makinistlerce trenlerin kullanılmaya başlanacağını kaydetti.

Programda aksama olmazsa Türkiye, 8 Kasımda ilk hızlı trenine kavuşacak.

TCDD'ye teslim edilen Türkiye'nin ilk hızlı treninin üretiminde son teknolojiler kullanıldı. Saatte 250 kilometre hız yapabilen bu trenlerin her biri 17,5 milyon avroya mal olacak. Trenler dağıtılmış 8 motor tarafından çekiliyor. Böylece motor arızalarından dolayı yolculuklarda herhangi bir aksamaya meydan verilmeyecek.

Tek seferde Toplam 419 yolcuyu taşıyabilen trenin koltukları 55 busines, 354 birinci sınıf, 2 özürlü, 8'i de kafeterya için monte edildi.

Busines bölümündeki tüm koltukların arka bölümlerine 4 ayrı kanaldan yayın yapılabilecek şeklide LCD ekran görsel yayın sistemleri konuldu. Taşınabilir bilgisayarlar için güç kaynağının bulunduğu trende ortak kullanım için ayrıca LCD ekranlar tavanlara yerleştirildi.

Hızlı tren, olası kazalara karşı maksimum güvenlik önlemleriyle donatıldı. Hız ve mesafe kontrolü için iki sinyal ekipmanı konulurken, olası kazalarda vagonların üst üste tırmanmalarını önleyen dizayn kullanıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious