Türkiye için karar anı yaklaşıyor

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, "Türkiye-AB ilişkilerinde karar anının yaklaştığını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Gelecek üç aylık dönemin AB-Türkiye ilişkileri açısından "zor bir dönem" olacağını belirten Bakoyanni, "Ankara protokolünü uygulaması için Türkiye'ye tanınan süre sona ermek üzere. Türk yöneticiler ve aralarında Yunanistan'ın da bulunduğu, bu konudaki değerlendirmeyi yapacak AB üyesi ülkeler için karar zamanı geldi" dedi.

Yapılacak değerlendirmelerde, Türk limanlarının Kıbrıs Rum gemilerine açılıp açılmamasının belirleyici unsur olacağını öne süren Bakoyanni, bu konunun müzakere edilemeyeceğini iddia etti.

Bakoyanni, "Avrupa müktesebatı ve üstlenilmiş olan yükümlülükler hiçbir aday ülke tarafından müzakere konusu edilemez. AB kendini reddedemez. Aday bir ülke üstlenmiş bulunduğu yükümlülükleri yerine getirmediğinde AB hiçbir şey olmamış gibi yola devam edemez" diye konuştu.

Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB sürecini değerlendirirken, ikili ilişkileri de göz ardı etmediğini belirten Bakoyanni, "Atina'nın hedefinin, Türkiye'nin AB sürecini değerlendirirken, ikili ilişkileri de mümkün olduğunca düzeltmek olduğunu" söyledi.

Bakoyanni, Batı Trakya Türk Azınlığının durumunu konu alan eleştirilere ilişkin sorular üzerine ise "Yunanistan'ın bu konuda korkacak bir şeyi bulunmadığını" söyledi. Bakoyanni, "Bunlar ciddi şeyler değiller. Yunanistan, tüm vatandaşlarına uyguladığı eşit hak ve sorumluluklar politikasıyla güçlü siyasi ve ahlaki dayanağa sahip çağdaş bir Avrupa ülkesidir. Bu konudaki iddialar, her kime yöneltiliyorsa çok az karşılık bulur" dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious