Türkiye için yeni bir yükümlülük yok

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Volkan Bozkır, AB'nin kabul ettiği ortak müzakere pozisyon belgesinde Türkiye için ek bir yükümlülük olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belgede, Türkiye'nin limanlarını Rum gemilerine açması ve Rum Kesimi'ni tanıması ifadelerinin açıkça yer almasını isteyen Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin sert tavrı ile belgenin çıkması son ana kadar kriz olmuştu. Belgedeki ifadeleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Bozkır, "Burada, Türkiye için yeni bir yükümlülük yok ve ilerde de bir sorun olarak devam edeceğini düşünmüyorum" dedi.

Bir basın mensubunun, AB'nin limanların açılmasının Ek Protokol'ün bir parçası olduğunu söylediğini ifade etmesi üzerine AB'nin böyle bir şey söylemediğini ifade etti. Komisyon'un bu konuda bir rapor hazırlayacağını hatırlatan Bozkır, raporun, limanların açılmasının Ek Protokol'ün parçası olup olmadığını ortaya koyacağını söyledi. Şu anda böyle bir noktada olmadıklarını kaydeden Bozkır, "Komisyon raporu yayınladıktan sonra, protokolün parçası mı, değil mi anlama imkanımız olacak" diye konuştu.

---Önemli Olan Bölgedeki Bütün Sorunların Çözülmesi---

Önemli olanın Türkiye'nin limanları açması olmadığını dile getiren Bozkır, "Önemli olan, bölgedeki bütün engellerin ortadan kaldırılması. Burada sadece, Türkiye'nin kapalı limanları yok, bir çok diğer limanlarda kapalı ve ambargo devam ediyor. Bunların hepsi bir arada düşünülmeli. Bundan sonra biz, bir çözüm ortaya koyacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious